Søndag 2017-07-23 Ude godt, hjemme bedst
Frida: 15 år, 10 mdr. Sigurd: 13 år, 4 mdr. Asta: 6 år, 3 mdr.
Asta tog med far & mor på DOKK1 for at lege med en pige fra hendes kommende klasse. Det gik trekvartgodt: De fik leget sammen en del af tiden, men endte med at finde på noget hver for sig. Sigurd legede ovre hos vennen H og meldte så ellers at han havde ondt i knæet og havde haft det fra før sommerferien. Okay... Det var også lidt hævet. Der er bestilt lægetid.
Frida kom hjem fra Samsø, godt træt og med tom bankkonto. Hun var blevet inviteret til fest om aftenen hos nogen andre fra klassen, men endte med at melde fra. Sigurd hentede chokolade til hende i Rema.
Hanne & Toke opdagede at haven var invaderet af mutantdræbermegakillersnegle. De tog plasticposer på hænderne og lavede en større indsamling, så sneglene kunne få et fælles bad med kogende vand. En slimet affære, der skal gentages næste gang der kommer en regnvejrsdag.
Lørdag 2017-07-22 Hannes fødselsdag
Frida: 15 år, 10 mdr. Sigurd: 13 år, 4 mdr. Asta: 6 år, 3 mdr.
Hanne blev vækket med morgensang på sengen af 3/5 af familien - Frida var stadig til festival på Samsø. Det blev en hjemmehyggedag med puslespil, kaffe og vegetaraftensmad. Nogen gange er det rarest at fejre fødselsdage uden kalas.
Lidt usædvanligt skete der dog: Frida ringede hjem. Og i anledning af dagen fik mor også en smule detaljer. Frida og hendes veninder hyggede sig på festivalen, selvom det meste af musikken ikke lige faldt i deres smag. L.O.C. var nu ret god.
Fredag 2017-07-21 Cirkus Summarum
Frida: 15 år, 10 mdr. Sigurd: 13 år, 4 mdr. Asta: 6 år, 3 mdr.
Asta og Hanne tog i Cirkus Summarum. De havde været rigtig heldige med pladserne og det var en stor oplevelse for Asta. Hr. Skæg, Onkel Reje, Motor Mille og alle de andre karakterer fungerede lige så godt i en manege, som de gør i fjernsynet.
Torsdag 2017-07-20 Dyr & planter, inde & ude
Frida: 15 år, 10 mdr. Sigurd: 13 år, 4 mdr. Asta: 6 år, 3 mdr.
Sigurd & Hanne tog i Randers Regnskov. Uden en 6-årig til at sætte tempoet blev det en afslappet mor-søn-tur. Aardvarker, skildpadder og slanger var i fokus.
Asta, farmor, farfar & Toke tog en halvlang gåtur ved Rørbæk Sø. Den 6-åriges energiniveau var vældig passende til turen - lige på det sjældne balancepunkt mellem Far, vil du ikke bære mig på skuldrene
og Kom nu, I skal den her vej!
. Dambrugsfisk, svællinger og en masse insekter befolkede det sørige bakkelandskab. Det blev sidste dag i sommerhuset og Asta & far tog hjem inden aftensmaden.
Onsdag 2017-07-19 Sandskulpturtur og Naturhistorik
Frida: 15 år, 10 mdr. Sigurd: 13 år, 4 mdr. Asta: 6 år, 3 mdr.
Asta, far, farmor & farfar kørte til Søndervig for at se på sandskulpturer. Temaet var "Livet under havoverfladen" og meget imponerende. Og varmt. Pyha, afsted ned over klitterne og ned til Vesterhavet. Det tog et kvarters tid at gå derned, der var fint plads på den del af stranden og alle var glade for en pause. Astas ide om pause var at hun skulle lave lort. Suk. Så strandgrejerne blev pakket sammen igen og flokken vandrede hen til toiletterne, der lå et nyt kvarter væk og på den absolut mest menneskemyldrende del af stranden.
Det gik nu også. Stranden ved Søndervig er stor. Asta drønede ud i vandet og Toke soppede langsomt med. Det var alt for kedeligt med sådan en far, så Asta fandt en anden far. En der legede i bølgerne med sin dreng. Der koblede hun sig på og havde en legekammerat resten af strandtiden. Det hele sluttede ret dramatisk med en forsvunden treårig, der udløste at alle skulle op af vandet, eftersøgning med menneskekæde, helikopter i luften og motorbåde i vandet. Han blev heldigvis fundet efter en times tid: Drengen var vandret alene 2½ kilometer sydpå på stranden.
Hjemme i Aarhus tog Sigurd & mor på Naturhistorisk Museum. For nogen år siden var det en noget støvet affære, men det er siden blevet moderniseret og er meget stemningsfuldt. Der bliver nok en ekstratur med Asta senere i ferien. For at fejre roen i huset købte Hanne et puslespil med 1500 brikker og gik i gang om aftenen.
Tirsdag 2017-07-18 Asta & Toke i sommerhus
Frida: 15 år, 10 mdr. Sigurd: 13 år, 4 mdr. Asta: 6 år, 3 mdr.
Toke vågnede ved at det bankede på døren. Det var en af Fridas veninder og hendes mor, der skulle køre dem til Samsøfærgen. Toke gik ned og vækkede Frida. Hendes sædvanlige Hrmnbl
blev afløst af et højlydt Shit!
og hun sprang ud af sengen, da hun opfattede hvad der skete. Sådan en teenager kan overraskende hurtigt blive klar, når det gælder.
Sigurd & Hanne holdt fortet, mens Asta & Toke tog i sommerhus hos farmor & farfar. Ingen videre planer, altså udover at tage derned og blive 2-3 dage. Vejret passede godt til "ingen videre planer", der udmøntede sig i gyngeri, havehygge og gåtur til den nærliggende sø. Summende insekter og nul drama. Altså lige bortset fra at farmor & farfar udfordrede med Scrabble om aftenen og gav Toke stryg.
Mandag 2017-07-17 Dobbeltlegedag
Frida: 15 år, 10 mdr. Sigurd: 13 år, 4 mdr. Asta: 6 år, 3 mdr.
Asta svarede Jaah!
, da hun fik at vide at hun havde to legeaftaler på samme dag. Hanne tog den første, der var nede ved det nye springvand Endless Connection ved aarhus Havn. Det var sjovt, ungerne blev våde og de voksne voksensnakkede.
Om eftermiddagen tog Toke med Asta ud i nærheden af Økohuset, hvor Astas klassekammerat M bor. Der blev guffet pandekager, svunget i tov indendøre, spist nyuptrukne gulerødder og leget på legeplads.
Om aftenen fortalte Toke Sigurd om ugens videre program:
Toke: Frida tager til Samsøfestivalen og Asta & jeg tager i sommerhus, så du er alene med mor. Jeg ved ikke helt hvordan I skal overleve?
Sigurd: Af Studio Ghibli og chokolade