Frida, Sigurd og Astas dagbog

Hovedside => 2010 => Uge 3
<- Forrige uge | Næste uge ->

Søndag 2010-01-24 Familieforøgelse

Frida: 8 år, 4 mdr. Sigurd: 5 år, 10 mdr.

For 8 dage siden kom Fætter Birk til verden. Det er Faster Laila & Onkel Henrik, der har stået for bedriften. Dagen gik derfor med en tur til det fynske. Mor kørte på vej ned og ungerne underholdt sig med deres Nintendoer, mens far underholdt sig med sin bærbare. Mor underholdt sig med kørsel og sarkastiske kommentarer.

Fætter Birk var vældig sød på den der ubehjælpsomme spædbarnsmåde, hvor behov kommunikeres ved at dreje hovedet lidt, åbne & lukke munden og klynke lidt. Besøget varede 3 timer, hvorefter både Birk og Laila var helt kvæstede. Ak, de der småkravl har det med at gå ud over nattesøvnen.

På vejen hjem gik turen forbi Fredericia Badeland, for at få brændt børneenergi af. Det var lidt slidt og lidt for fyldt med glade teenagere, men ungerne morede sig.

-1015_MonsTagFridaHanneSigurdSne_2

Nej, Mons, du skal ikke med

-1043_FridaSigurd

Passificerede

-1212_FridaMedBirk

Søøød fyr

-1302_HanneBirk_1

Åh-åh

-1337_FridaNintendo

Fatboy

-1448_BirkSover

Sov godt, lille fyr

-1725_Kaempesugemalle_2

Sugemalle of doom

Skriv en kommentar
 

Lørdag 2010-01-23 Arbejdsforsamlingsbytur

Frida: 8 år, 4 mdr. Sigurd: 5 år, 10 mdr.

Toke tog til kombineret arbejdsdag, generalforsamling og aftensmad nede i byen med firmaet. Imens puslede Frida med gave til nyerhvervede Fætter Birk (mere om det i morgen).

-1046_Blaeser

Whooosh

Skriv en kommentar
 

Fredag 2010-01-22 Tilbage til fortiden

Frida: 8 år, 4 mdr. Sigurd: 5 år, 10 mdr.

Der var 80erfest på Fridas skole og ungerne gik vældig op i det. De har snakket tøj i dagene op til og havde en klar ide om at det også var noget med vilde frisurer. Det var der også andre der syntes, for på skolen var der i bedste 80erstil en rum der stank af hårlak og var fyldt med glimmer, krøllejern og neonfarver - her kunne drenge og piger (mest piger) får håret ordnet på den helt rigtige måde.

Sigurd blev ikke underholdt i helt samme grad som Frida & Co., så han gik hjem ved 19-tiden sammen med mor. Frida holdt ud lidt længere indtil hun på overraskende moden vis meldte at hun var træt og ville hjem i seng.

Sigurd l e g o

Et roligt hjørne

Frida

Fin stil, Frida-tøsen

Toke stjerner hår t a

80erne var noget med hår

Frida cykel

Hjemadtid

Skriv en kommentar
 

Torsdag 2010-01-21 Fælles morgen

Frida: 8 år, 4 mdr. Sigurd: 5 år, 10 mdr.

Mor skulle til forelæsning nede i Universitetsparken, så det blev til fælles morgenmad og fælles aflevering af Frida og Sigurd. Tilfældigvis faldt det sammen med at Sigurd ikke kunne tage hverken flyverdragt eller hue på om morgenen, for slet ikke at snakke om huske tasken og at slukke lyset. Han kunne heller ikke klare at cykle og måtte have hjælpeskub det meste af vejen. Men okay, når nu det sker så sjældent at mor er med om morgenen, gælder der lidt andre regler.

Da Sigurd kom hjem ville han spille kaffespillet. Fint nok, der er for nyligt blevet frigivet en computer til ungerne, så han hyggede med det, mens far havde sin egen bærbare. Da Frida kom hjem, ville hun spille boldespillet. I hendes virkelighed betød det at far flyttede sig fra hans nye computer og overlod den til hende. Onde far havde en lidt anden holdning.

Brugen af interaktiv elektronik med skærme er fortsat stigende i huset. Det er stadigvæk overraskende selvregulerende, når man ser bort fra fars forbrug, og ungerne bliver for det meste trætte af legen efter ½ times tid.

Frida sne cykle

Snespor

Frida Hanne sne cykle

Hyggekørsel

Skriv en kommentar
 

Onsdag 2010-01-20 Tandlægetid igen igen

Frida: 8 år, 4 mdr. Sigurd: 5 år, 10 mdr.

Det var tid til et tandeftersyn for Frida og som sædvanlig var det far, der skulle følge. Klinikdamen var meget venlig og lod som om hun ikke kunne huske tidligere besøg. Hun var måske en anelse for Det var rigtig flot, Frida. Du er virkelig god!, men det er vist en klassisk erhvervsskade i den branche. Frida var ikke meget for at blive røntgenfotograferet, men mandede alligevel sig op til det. Der var ingen huller, men en lakering fra sidst var åbenbart halvdårlig, så der skulle holdes øje med den. Der var ros til tandbørstningen, som Frida selv udfører de fleste aftener.

Toke tog en fridag fra arbejdet og havde egentlig planlagt at få en del fra hånden derhjemme. Det blev til 4-5 timers middagssøvn i stedet og tidligt i seng om aftenen. Måske han er ramt en anelse af et eller andet?

Ungerne har nydt godt af en rest marcipan fra julegufferiet. De har fået en skive med på madpakke og af en eller anden årsag har pædagogerne ikke klaget over det endnu. Om morgenen bad Sigurd om at få to skiver med, hvilket far hurtigt organiserede. Knægten er nu kvik nok, for ved hjemkomsten skældte han far ud og krævede at han fik to hele skiver med næste gang.

Sigurds cykle sne

Forsigtigt svingende

Frida forskelligtfarvede strømper

Jamen hov!? Er det ikke kun Sigurd, der gør den slags?

Frida Sigurd l e g o

Aftenleg

Skriv en kommentar
 

Tirsdag 2010-01-19 Spejdertirsdag

Frida: 8 år, 4 mdr. Sigurd: 5 år, 10 mdr.

Frida går til spejder om tirsdagen sammen med en veninde fra skolen, så det er hastigt ved at blive tradition at veninden tager med hjem og leger indtil de skal afsted. Dagens lektion var at lave skattekort, hvilket må siges at være en ganske glimrende ting at kunne. Specielt når man derved charmerer mor til at gemme en skat for enden af ruten.

Det var tørt i vejret og vinden havde blæst sneen væk fra reposen, så Sigurd krævede godnatlæsning derude sammen med far. Det er også ret hyggeligt at samles under dynen, når der er frost på den anden side af fjerene.

Fridas skattekort

Superkort

Sigurds modellervoksfigurer

Flere skabninger fra Sigurds hånd

Skriv en kommentar
 

Mandag 2010-01-18 Gøg & Gokke på glatis

Frida: 8 år, 4 mdr. Sigurd: 5 år, 10 mdr.

Der var onskabsfuldt glad om morgenen. Med et meget tyndt og klart lag is, så det var svært at skelne tør sort asfalt fra isbelagt sort asfalt. Sigurd skvattede på vejen til børnehaven og efter afleveringen skvattede Toke på vej til arbejde. Begge gange betød det blot våde bukser, så det var okay. Senere viste det sig at Frida også var skvattet på vej til skole, så det ser ud til at kun mor undslap.

Sigurd morgenmad

Barriere mod morgenen

Frida computer flammer hjerte

Der tegnes med ild

Sigurd skakt flyverdragt

Udforskning

Postkasser is

Sne & is

Frida læser for sigurd

Gummi-Tarzan er værd at høre på

Frida sne

Legebarn

Skriv en kommentar
 
<- Forrige uge | Næste uge ->