Søndag 2004-02-29 Søndagsvisit
Frida: 2 år, 5 mdr.
Liza, Jakob og Vitus (½ år) kiggede ud om eftermiddagen. Frida syntes det var sjovt at se Vitus, men efter et stykke tid fik hun mere travlt med at vise Liza at hun selv kunne klippe med en saks.
Lørdag 2004-02-28 Aktiv lørdag
Frida: 2 år, 5 mdr.
Mor: Det er lørdag i dag, Frida
Frida: Så får vi vingummi!
Efter at have hentet lørdagsslik gik en del af dagen med at få klargjort de sidste ting, rydde op og den slags. Der er efterhånden ikke mere at lave, så nu kan vi bare hygge os og vente. Og finde et navn.
Hanne læste at 85% af alle fødsler sker i tidsrummet en uge før til en uge efter terminen, så der sker sandsynligvis ikke det store før om et par uger.
Frida: 2 år, 5 mdr.
En rigtig god pædagogmedhjælper i vuggestuen havde sidste dag i dag. Hun tager på et års orlov, så Frida er i børnehave når hun kommer tilbage. Men måske Nummer II møder hende om et års tid? Hun gav kaffe og lagkage, som Frida & Hanne var med til at guffe.
Hanne har fået en foreløbig dato for køreprøven: 16. marts. Den officielle termin er 19. marts og den uofficielle er den 13. marts, så det bliver interessant at se.
Frida: 2 år, 5 mdr.
Frida var noget ved siden af sig selv i morges. Hun klagede og krævede og protesterede når hun ikke fik sin vilje.
Hanne tog en hjemmedag med hende, hvor de bagte pandekager. Det hjalp på humøret i løbet af dagen, men Frida blev nogen pylret igen om eftermiddagen mens hun besøgte Olivia.
Onsdag 2004-02-25 Sneflokke kommer dryssende
Frida: 2 år, 5 mdr.
Den sidste uges overvejende klare og småforårsagtige vejr blev afløst af en del sne. Vældig hvidt og pænt, omend en anelse sjappet.
Frida besøgte naboen om eftermiddagen og om aftenen havde vi fællesspisning. Menuen stod på klipfisk. Trods indre billeder af gumlende færinge på vindomsuste klipper smagte det nu fint.
Hanne bliver stadig rundere og det begynder så småt at haste lidt med kørekortet. Hun skal på glatbane på onsdag i næste uge, men vi har endnu ikke en dato for køreprøven.
Frida: 2 år, 5 mdr.
I dag startede Frida i børnehave.
Ja, okay, hun var der kun en halv dag, mens der blev skiftet vinduer i vuggestuen. Det var tydeligt at mærke på hende at det var vældig spændende og hun havde knap tid til at sige farvel om morgenen.
Om eftermiddagen kom Olivia på besøg og de legede med papir, saks og farver. De er vældig gode til at deles om saksen og havde ingen konflikter mens de var igang. Olivia blev og spiste aftensmad og blev derefter sendt hjem, da Frida var ret træt.
Eller rettere: Vi troede hun var træt. Efter en forgæves sengelægning kom hun oven på igen og sov først en time senere. Der er lidt rod med hendes døgnrytme for tiden - hun fik heller ikke sovet middagssøvn i vuggestuen.
Mandag 2004-02-23 Jordemoderbesøg
Frida: 2 år, 5 mdr.
En jordemoder fra Skejby sygehus var på besøg i dag. Hun skulle se hjemmet, da Hanne som bekendt skal føde her. Tenna var der også og blev sat ind i de praktiske ting. Jordemoderen undersøgte Hanne: Fostrets hoved sidder så fast i bækkenet at jordemoderen ikke mener det kan vende sig om (Til alle brødre og søstre: det er en god ting). Hun bedømte vægten til 3 kilo og målte pulsen til 140 slag i minuttet. Alt er som det skal være.
Frida var lidt pylret og faldt i søvn kl. 16, ligesom i går. Hun vågnede i 10 minutter et par timer senere, men ville ikke op. Hun har ikke feber og virkede frisk nok tidligere på dagen, så vi regner med hun bare er træt.