Søndag 2003-05-04 Til konfirmationsfest
Frida: 1 år, 7 mdr.
Rasmus Buntzen blev konfirmeret i dag. Han er Fridas mormors søsters søn. Festen blev holdt på Niels Bugges Kro, der ligger i nærheden af Viborg i et smukt område.
Frida startede besøget med at sove tre timer, men vågnede i tide til at spise dessert og gå med på en kortere gåtur udenfor. Det blev ikke rigtig tid til at kravle rundt under bordene og binde snørebånd sammen, så det må hun have til gode til en anden gang.
Far & mor havde en rigtig hyggelig dag, sammen med de andre voksne. At et par af bordpartnerne var et ældre ægtepar, der forsøgte at kigge efter vores svar i den udleverede quiz og generelt var underholdende, skadede heller ikke.
Det lykkedes faktisk Frida at ringe hendes farmor og farfar op. De var dog ikke hjemme, så hun fik kun telefonsvareren.
Lørdag 2003-05-03 Lørdagskylling
Frida: 1 år, 7 mdr.
Så skete det: Vi fik kylling en lørdag. Ak ja, vi må nok efterhånden se i øjnene at vi er en familie og ikke bare et par studerende, der bor sammen.. Kyllingen var godt nok politisk korrekt fritgående økologisk og fra Bøvlinggård, så den kan måske ikke helt kaldes lørdagskylling?
Frida og Hanne var en tur i City Vest for at lede efter undertøj og hjemmesko til Frida. Der var dog ingen gevinst - bodystockings laves åbenbart ikke rigtig til Fridas størrelse. Til gengæld tog de rundstykker med hjem fra Emmerys.
Fredag 2003-05-02 Computer og scooter
Frida: 1 år, 7 mdr.
Okay, Frida kan sige computer
. Det må være et diskret vink om at hun skal have en.
Der sker ting med Frida for tiden. Hun er blevet mærkbart bedre til at tale gennem den sidste måneds tid og hun er blevet rigtig meget bedre til at køre på scooter, i løbet af de sidste tre dage. I morges kørte hun op til centerpladsen (dvs. også over brostenene) på en lånt scooter uden problemer. Det passer derfor meget godt at vores nabos nabos nabo forærede hende en brugt plasticscooter. Så har hun træmodellen til indendørsræs og plastictingen til udendøre. Grov luksus.
Torsdag 2003-05-01 Intet som helst
Frida: 1 år, 7 mdr.
Der skete intet spændende i dag. Ingen nye tiltag fra Fridas side, ingen spændende ture til dræberfårene eller åen.
Vi har besluttet at Fridas problemer med at falde i søvn og generelle pylrethed om natten skyldes kommende tænder. Nu venter vi bare på at vi kan få øje på dem.
Frida: 1 år, 7 mdr.
Da Frida kom hjem fra vuggestuen, viste hun os at hun næsten kunne hoppe. Stilen og balancen var der, der mangler bare lige det sidste spjæt, så er den der.
Det tager fortsat ½-1 time at lægge Frida i seng. Underligt nok har Toke nemmere ved det end Hanne - Frida er ellers udpræget mors pige i de fleste andre situationer.
Frida: 1 år, 7 mdr.
Vore mørklægning af soveværelset virker vist lidt for godt. Vi vågnede lidt over 9 i morges og fik først afleveret Frida i vuggestuen ved 10-tiden.
Om eftermiddagen tog Frida & Hanne i City Vest, mens Toke skrev på speciale. De fik indkøbt regntøj og sandaler til Frida - passende beklædningsgenstande til den danske sommer.
Katten har det bedre. Den er begyndt at humpe på benet i stedet for konstant at holde det oppe i luften.
Mandag 2003-04-28 8 liv tilbage
Frida: 1 år, 7 mdr.
Vi var hos dyrlægen med katten i dag. Den har ikke brækket benet, men har fået et ordentlig bid, tæt ved et led. Dyrlægen gav en indsprøjtning, 5 penicillinpiller og regning på 500 kroner.
Frida var med ude hos dyrlægen, men vi blev nødt til at tage hende ud i forhallen, da lægen skulle undersøge katten. Hun brød sig åbenbart ikke om at en fremmed mand rodede med den.
Efter besøget tog Frida & Toke en tur i Bilka efter billeder og en tur i Baby Vest efter en ny autostol. Da de kom hjem, tøffede Frida rundt ude i regnen. Det gør åbenbart ikke så meget at det hele er lidt vådt.