Søndag 2020-01-05 Så lidt som muligt
Frida: 18 år, 3 mdr. Sigurd: 15 år, 9 mdr. Asta: 8 år, 9 mdr.
Dagen gik mest af alt med at forsøge at ignorere at hverdagen starter i morgen. Det var temmelig svært for Frida: Hun var kommet hjem om natten og skulle ovenpå, før hun skulle læse en bog færdig til i morgen. Asta havde for så vidt også lektier for, men af den frivillige slags. Dem fik hun nu også lavet, med lidt puffen fra mor.
Hanne opdagede at der sad noget blåt transportbeskyttelsesplastic på hylderne i køleskabet, der skulle pilles af. Kun 5 år efter anskaffelsen.
Lørdag 2020-01-04 Fest & opgraderinger
Frida: 18 år, 3 mdr. Sigurd: 15 år, 9 mdr. Asta: 8 år, 9 mdr.
Ferie giver overskud: Frida & Asta var med på en indkøbsgåtur - okay, Asta skulle købet noget Harry Potter-LEGO fo sine julegavepenge, men Frida gik med for den friske luft &am; det gode selskab.
Om eftermiddagen dukkede 3 af Fridas klassekammerater op. Der var samling inden en fest de skulle til. Det gik nu ekstremt stille for sig og eneste mærkbare forskel var at aftensmaden blev for 8 personer.
Sigurds & Tokes telefoner (Wileyfox Swift) er 3½ år gamle og de begynder at knage mht. ydeevnen (apps bliver mere krævende som tiden går). Tid til opgradering! Sigurd gik efter en OnePlus 7, der er en mellemklasse Android-telefon til mellemklassepris. Toke valgte en Fairphone 3, der er en underklasse Android-telefon til mellemklassepris - til gengæld giver den Vegan Powers!
Toke: Nej hvor sejt! Se Her!
Asta: Nej, far, øv. Den vil jeg ikke have. Jeg spiser det ikke!
Toke: Jamen jamen?
Fredag 2020-01-03 Dagligdag og Star Wars
Frida: 18 år, 3 mdr. Sigurd: 15 år, 9 mdr. Asta: 8 år, 9 mdr.
Hanne tog en enkelt arbejdsdag, sammen med 5 andre (ud af 30) på kontoret.
Sigurd: Hvordan var den rigtige verden?
Hanne: Den var ikke helt så slemt som jeg havde forestillet mig
Derhjemme fik Asta sat sin hems op igen (mangler lige en stolpe der ligger et eller andet sted ude i garagen) og så blev det ellers til til den traditionsrige julebiotur med Hannes brødre: Klassisk Star Wars-underholdning, mens bedstemor passede Asta (tak bedstemor).
De betænksomme forældre tog et Elas & Anna-krus med hjem til Asta. Asta takkede for kruset og tilføjede at hun ikke ville have det: Det der med prinsesser er ikke længere noget hun gider. Jo, altså, hun vil gerne se filmene, men alt det andet med dukker og den slags gider hun ikke mere.
Det er tidligt med modreaktionen, synes forældrene. Fremmelig pige! Det passer meget godt med at Astas erklærede yndlingsfarve har været grøn et stykke tid (da Frida blev anti-prinsesse valgte hun blå).
Torsdag 2020-01-02 Dagen derpå II
Frida: 18 år, 3 mdr. Sigurd: 15 år, 9 mdr. Asta: 8 år, 9 mdr.
Familien tøffede rundt i hjemmet og nød freden. Juletræet kom ud i haven og julepyntet pakket sammen. Det meste af det i hvert fald: Asta insisterede på at beholde noget af det på sit værelse.
Frida: 18 år, 3 mdr. Sigurd: 15 år, 9 mdr. Asta: 8 år, 9 mdr.
Hytten i Gråsten blev pænt lukket ned. Rengøring var med i prisen, så det var ret nemt. Hjemad det gik med tog. Hjem til en eftermiddag & aften hvor familliens forskellige medlemmer flygtede til hvert deres hjørne og dyrkede aleneheden. Naturligvis med undtagelse af Asta, der gerne ville have der skulle ske noget. Der blev fundet en smule krudt fra sidste år, som hun kunne rode med.