Søndag 2014-11-16 Familien genforenes
Frida: 13 år, 2 mdr. Sigurd: 10 år, 8 mdr. Asta: 3 år, 7 mdr.
Sigurd var igen frisk og havde en ven på besøg. Frida kom tilbage om eftermiddagen og far kom med bussen lidt før aftensmad og blev modtaget ved stoppestedet af de store unger. Derhjemme var Asta aldeles overstadig og fes rundt i stuen. Hanne havde aftensmaden klar. Yay!
Lørdag 2014-11-15 Hjemrejse og ørepine
Frida: 13 år, 2 mdr. Sigurd: 10 år, 8 mdr. Asta: 3 år, 7 mdr.
Toke og hans kollega gik lidt mere rundt i Washington og tog metroen for at shoppe. De stod af ved Pentagon for at se bygningen og gå det sidste stykke vej til The Mall. Udover nogen særdeles regeringsansatsmålrettede reklamer på stationen var der nu ikke meget at se på: Alt var afspærret, med vagter og tydelig skiltning om at fotografering var forbudt.
Der blev drukket kaffe på et særdeles politisk korrekt spisested: Økologisk og non-profit hvor overskud gik til hjemløse. Det lå 100 meter fra sin diametrale modsætning Starbucks. Nær hotellet blev der spist kinamad og så startede den lange hjemtur. I lufthavnen blev der købt lidt småting, herunder en ikke-giftig håndcreme, hvilket blev demonstreret af at sælgeren spiste noget af det. Gad vide om man også kunne have fået ham til at spise noget af sin sæbe? Men okay, manden blev belønnet for sin dedikation til sine produkter i form af et salg.
Derhjemme var Sigurd på besøg hos en ven, men ørepinen vendte tilbage og han måtte hentes ved middagstid. Mediecentret crashede og efterlod Hanne uden passificerence fjernsyn. Hun fik det genstartet, men det crashede igen.
American Robin, siger Niels Gamborg
Fredag 2014-11-14 Konferencedag 2
Frida: 13 år, 2 mdr. Sigurd: 10 år, 8 mdr. Asta: 3 år, 7 mdr.
Tokes anden konferencedag var som den første, bare lidt mere teknisk (yay!) og med afslutning ved 16-tiden. Der gik nu lige et par timer mere med at snakke videre med folk og løse et enkelt teknisk problem (mere yay!).
Derhjemme tog Frida til orienteringsløbsweekend på Skåde Skole. Sigurd var frisk og havde nørdeven på besøg.
Torsdag 2014-11-13 Konferencedag 1
Frida: 13 år, 2 mdr. Sigurd: 10 år, 8 mdr. Asta: 3 år, 7 mdr.
Toke konferencede den hele dagen og fik snakket med rigtig mange mennesker (okay, det er relativt, rigtig mange i forhold til det han plejer, så 8-10 stykker?). Om aftenen var der standup/problemknusning & fri bar.
Onsdag 2014-11-12 Turist i Washington
Frida: 13 år, 1 mdr. Sigurd: 10 år, 7 mdr. Asta: 3 år, 7 mdr.
Toke og kollegaen Thomas tog en længere gåtur gennem Washington midtby. De så det Hvide Hus og snakkede 10 minutter med en demonstrant, der havde fast plads med god udsigt til bygningen. Så blev der kigget på fallosmonumentet og kæmpen i hulen. Det vrimlede med håndtamme grå egern og besøgt Smithsonian National Air and Space Museum, der varmt kan anbefales.
Da det blev tid at vende næsen hjem syntes rejsefællerne at det var smart at tage den direkte vej. Det betød krydning af nogen veje, der slet ikke var designet til at blive krydset, udkig til hjemløses sovesteder i rabatter og under broer, samt overvejelser om hvorvidt det er smart at planke den over en mur i Washington. De valgte nu at gå rundt om bygningen i stedet for murkravleriet og mødte flukst en vagt på den anden side. Faktisk vrimlede det med bevæbnede betjente, CIA & FBI-folk i området. Diplomater kørte forbi flankeret af politibiler med sirener og fortovene var ekstremt rene.
Trætheden satte ind, der blev spist en halvhæderlig burger og taget taxi hjem til hotellet. Om aftenen var der reception, men det var kun 1½ times tid og musikken var trods alt ikke højere end at man kunne tale sammen.
Derhjemme gik det fortsat bedre med Sigurds øre. Hanne blev kontaktet af en af hans lærere, der mente at det nok ikke var så godt at Sigurd gik rundt udenfor med bare tæer. Der forudses en senere diskussion om emnet.
Tirsdag 2014-11-11 Far afsted til USA
Frida: 13 år, 1 mdr. Sigurd: 10 år, 7 mdr. Asta: 3 år, 7 mdr.
Der blev lige tid til at sige farvel til unger & ægteviv, så tog Toke afsted mod USA. I Security startede metaldetektoren med at bippe, med efterfølgende kropsvisitation. Så brokkede røngtenapparatet sig fordi han havde en vandflaske med. Ups. Men det var Danmark, så i stedet for at lægge Toke i jern gik den flinke Securitydame ud på badeværelset og hældte vandet ud, så han kunne få sin vandflaske tilbage.
Turen gik med stop på Island, men der var kun 1½ time mellem flyene, så ventetiden foregik i lufthavnen. I USA mødte Toke sin hidtil mest uforskammede paskontrollør. Han var så gennemført ubehagelig at Tok gik derfra mere overrasket & undrende end egentlig vred. Gad vide om det er en del af optræningen? En tankegang om at "hvis vi som land tager vel imod gæster fra udlandet, vil det blive set som et tegn på svaghed" eller sådan noget?
Der var en kort bustur og en lang metro-tur til hotellet. Rigtig god aftensmad på en Libanesisk restaurant (rejsekammeraten Thomas har styr på den slags) og så var det ellers sengetid: Lokal tid var 22, Dansk tid var 4 om morgenen.
På hjemmefronten meldte Hanne at det gik bedre med Sigurds øre.
Frida: 13 år, 1 mdr. Sigurd: 10 år, 7 mdr. Asta: 3 år, 7 mdr.
Der er tradition for at ungerne er syge, når Toke tager på konference og således også denne gang. Hanne måtte tage fri fra arbejde for at hente Sigurd på skolen og få en læge til at kigge på hans øre. Der er betændelse og hvis det ikke holder op med at gøre ondt i løbet af et par dage, skal han på penicillin.
Toke tager afsted på konference tirsdag til søndag. Det var lige ved han ikke kom afsted, for selvom der var helt styr på tog, fly & hotel manglede der den lille detalje med selve konferencetilmeldingen. Der skal vist et par kvajebajer til kontoret, når han kommer hjem.
Frida skulle have været til orienteringsløb, men blev brændt af af bussen.