Søndag 2013-09-22 Sigurds lektierutine
Frida: 12 år, 0 mdr. Sigurd: 9 år, 6 mdr. Asta: 2 år, 5 mdr.
Det kører for Sigurd med læsningen, men han har det sværere med tallene. Hans primære problem er at han blokerer og hans sekundære at han insisterer på at regne stykkerne på sin egen måde, som desværre ikke egner sig til alle typer regnestykker.
Om aftenen brugte han lidt over en time på at lave det meste af en side i regnebogen. Heraf var der nok et kvarters reelt regneri - resten var stirren ud i luften og klagen over hvor hårdt det var. Far var lektiehjælper og hans taktik var at lade Sigurd om at sætte tempoet.
Pludselig vendte det hele og Sigurd bankede resten af stykkerne af på no time. Han sagde selv det var fordi han skrev dem op på en anden måde (altså den almindelige) og det var for såvidt også rigtig nok. Far mener nu nok den primære ændring var at Sigurd rent faktisk fokuserede på opgaverne.
Lørdag 2013-09-21 Kanoflokken samles igen
Frida: 12 år, 0 mdr. Sigurd: 9 år, 6 mdr. Asta: 2 år, 5 mdr.
En af Sigurds venner bankede pludselig på døren. Han afleverede Kagen Hermann, der er en surdejskage, der skal passes og fodres. Efter en uges tid tages der dej fra og der bages en kage. Der videregives bøtter med dej til 4 venner. Et pyramidespil med sikker gevinst til spillerne (okay, næsten sikker - hvis man fjumrer i det dør Hermann).
De gamle naboer kiggede forbi om formiddagen og tog Hanne, Toke & Asta med til Vejle.Alle deltagere fra Kanotur 2013 var samlet. Ungerne tævede hinanden på trampolinen og de voksne slappede af. Det blev også til en tur der gik forbi Gorilla Park Vejle [sic]. Den så overordentlig særdeles overmåde interessant ud og der blev halvaftalt et senere Asta-frit besøg i træerne.
Fredag 2013-09-20 2 unger til Vejle
Frida: 12 år, 0 mdr. Sigurd: 9 år, 6 mdr. Asta: 2 år, 5 mdr.
Ud på eftermiddagen kiggede nabokonen (altå den fra tiden på Skejbytoften) forbi og hentede Frida & Sigurd. De skulle til Vejle sammen med nabopigerne (altså dem fra tiden på Skejbytoften) Olivia & Alberte ned for at besøge Lasse & Naja (fra kanoturen). De var meget forventningsfulde.
Med to unger ude af huset blev der pludselig en stemning af frihed. Forældrene trillede en tur på biblioteket med Asta i klapvognen.
Torsdag 2013-09-19 Bare en torsdag
Frida: 12 år, 0 mdr. Sigurd: 9 år, 6 mdr. Asta: 2 år, 5 mdr.
Bortset fra at Asta vågnede en time tidligere end sædvanligt, var det en ganske sædvanlig torsdag.
Onsdag 2013-09-18 Sigurd madhjælpedag
Frida: 12 år, 0 mdr. Sigurd: 9 år, 6 mdr. Asta: 2 år, 5 mdr.
Frida skulle have været til klaver, men det blev aflyst. Igen. Det er blevet aflyst 3 gange og Frida glemte det 1 gang, siden sommerferien. Det er ret øv for Frida vil meget gerne lære og det er vitterligt en god lærer, når ellers det lykkedes at få undervisning.
Sigurd har endnu ikke genfundet lektierutinen siden sommerferien, men i dag var der fremgang: Han fik lov til at lade være med at lave gentagedelen af en bunke opgaver (man skulle skrive alle cifrene fra et stort tal man fandt ved at lægge 1 million til et andet stort tal) og pludselig steg hans energi og regnehastighed voldsomt. Det skal der kigges nærmere på.
Sigurd startede blidt op med en ugentlig medhjælpedag ved aftensmaden. Dertil skiftede ansvaret for madpakken fra forældrene og over på ham selv.
Tirsdag 2013-09-17 Frida maddag
Frida: 12 år, 0 mdr. Sigurd: 9 år, 6 mdr. Asta: 2 år, 5 mdr.
Første dag med Fridas nye pligt - én ugentlig maddag - bød på bøffer, pestopasta og tatziki. En glimrende start, syntes resten af familien.
Sigurd spillede MovieStarPlanet og Frida spurgte hvad hans brugernavn var.
Sigurd: Radisen 2 000
Frida: Hvorfor valgte du de der tal?
Sigurd: Det gjorde jeg bare. Det er nemt at huske
Frida (efter spejder): Vi skulle lave ketchup. Men det smagte mest af julekødsovs
Mandag 2013-09-16 Gammelt hul i mælketand
Frida: 12 år, 0 mdr. Sigurd: 9 år, 6 mdr. Asta: 2 år, 5 mdr.
Hanne tog Frida & Sigurd til tandlægen. Frida havde klaget over et hul, men det viste sig at være et gammelt hul i en mælketand, hvor den midlertidige lapning var faldet ud. Der var ikke karies i hullet og både Frida & Sigurd fik ros for tandbørstning. Sigurd viste sig at have lidt krydsbid, så han skal i stolen igen om et par måneder, hvor en særlig frøekspert bøjleekspert skal vurdere om det er noget der skal rettes.