Frida, Sigurd og Astas dagbog

Hovedside => 2013 => Uge 33
<- Forrige uge | Næste uge ->

Søndag 2013-08-18 Oprydning og udsmidning

Frida: 11 år, 11 mdr. Sigurd: 9 år, 5 mdr. Asta: 2 år, 4 mdr.

Det blev endelig tid til at køre på genbrugspladsen med et par bilfulde skrammel. Pludselig var der igen plads i garagen! Såleses opildnet blev der ryddet delvist op i kælderen (det er et meget stort projekt) og sat kubikreoler op. Giv det lige et par år mere, så er de sidste flyttekasser elimineret.

Hanne løb 3km (hun ville ikke løbe for langt her umiddelbart inden DHL-stafetten), mens Frida tog 5km uden pause. Med en tid på 35 minutter var hun dog 1 minut langsommere end for 3 dage siden.

-1141_2_Skrammel

Skrammel samles

-1849_Kubikreoler

Reoler opsættes

Skriv en kommentar
 

Lørdag 2013-08-17 Mariehøns og træthed

Frida: 11 år, 11 mdr. Sigurd: 9 år, 5 mdr. Asta: 2 år, 4 mdr.

Frida havde på kanoturen væddet med Olivia om et eller andet. Gevinsten skulle være en mariehønekage. De vandt begge to, eller også tabte de begge to. Resultatet blev i hvert fald at de begge skulle bage en kage til den anden. Frida brugte ret lang tid på kagen, men det må indrømmes at den blev rigtig vellykket.

Det var heller ikke rigtig Astas dag i dag. Eller mors. Eller Sigurds... Faktisk var hele familien, med mulig undtagelse af Frida, vist egentlig ret kvadrede. Efter aftensmaden kom der nu lidt energi og der blev spillet Carcassonne.

-1436_2

1, 2, 3, 4, 6, 8

-1501_1

Gad vide hvad det bliver til?

-1513_8_FridaMariehoensekageAsta

Spændende

-1546_1_MariehoenekagerOliviasFridas

Zombiemariehønen og "Det fede får fra F for får"-mariehønen

-1640_5_KatFutteAstaKattemad

Fælles smag

-1653_SigurdSoveSofa

Pause

-1916_2_AstaMonsSofa

Krammedyr

Skriv en kommentar
 

Fredag 2013-08-16 Astapiv og aftenhygge

Frida: 11 år, 11 mdr. Sigurd: 9 år, 5 mdr. Asta: 2 år, 4 mdr.

Asta var ikke for glad om morgenen og temmelig pivet om eftermiddagen. Mon ikke det hænger sammen med at være startet i vuggestuen efter sommerferien?

Onkel Jacob kiggede forbi til aftensmad. Han havde nok håbet på at der skulle spilles spil, men Sigurd var blevet lovet Hunger Games, så det blev en filmaften i stedet.

-1652_SigurdHanneAstaBogSofa

Nede på sofaen

-1711_SigurdSvaerdOgTroldom

Klar til kamp

-1743_4_SigurdSlaebeAstaTrampolin

Mosle

-1743_6_FridaAstaSigurdTrampolin

Tonse

-1751_3_AstaTrampolin

Den. Virker. Ikke!

Skriv en kommentar
 

Torsdag 2013-08-15 Ørekontrol og løbeture

Frida: 11 år, 11 mdr. Sigurd: 9 år, 5 mdr. Asta: 2 år, 4 mdr.

Frida tog med far ned i byen for at få kontrolleret drænene i ørerne. Asta kunne sagtens huske stedet, for da hun trådte ind i klinikken, smækkede hun begge hænder for ørerne. Far blev nødt til at holde hende meget godt fast, da lægen skulle kigge i dem. Hun bar heldigvis ikke nag og begge dræn sad som de skulle.

Hanne skal løbe DHL-stafet i næste uge og det har knebet med at få trænet. Men i dag fik hun løbet 5km. Det tog hende 40min. Det var egentlig aftalen af hun skulle løbe sammen med Frida, men det passede ikke lige i dag. Da Frida kom hjem og hørte om bedriften drønede hun selv afsted.

-0801_PolskSlik

Kun for piger

-1442_3_AstaHelikoperhval

Asta i hvalen

-1841_1_FridaTraet

5km på 34min

Skriv en kommentar
 

Onsdag 2013-08-14 Bogvalg & valgfag

Frida: 11 år, 11 mdr. Sigurd: 9 år, 5 mdr. Asta: 2 år, 4 mdr.

Sigurd (og hans forældre) fik som lektie at finde en frilæsningsbog. Valget faldt på Troldmanden fra Ildbjerget, som er en af de bøger hvor man skal træffe valg og bladre frem og tilbage mellem siderne.

Frida skulle også træffe valg. Hendes klasse skal på kanotur på Gudenåen i næste uge, så der skulle findes kanomakkere. Olivia var en af hendes førsteprioriteter, men det ville næsten være en skam at sætte to fuldt rutinerede kanoturister sammen. Heldigvis er pigegruppen så harmonisk at Frida vil have det fint med at sejle & sove med en vilkårlig af dem.

I 6. klasse er der valgfag, så Frida & Hanne to til præsentation om eftermiddagen. Frida har ønsket Foto, journalistik, madlavning og Fransk på gulv. Fransk på gulv er en undervisningsform hvor der fokuseres på fagter og udtale. Frida melder at hun vil lære så mange sprog jeg kan nå.

-1610_4_AstaMonsKasse

Tuuung kat!

Skriv en kommentar
 

Tirsdag 2013-08-13 Syge & spilledag

Frida: 11 år, 11 mdr. Sigurd: 9 år, 5 mdr. Asta: 2 år, 4 mdr.

Ud på eftermiddagen ringede de fra vuggestuen og meldte at Asta havde feber. Hun sad og småstenede hos en pædagog da Hanne hentede hende og var også atypisk nede på jorden da hun kom hjem. Ved aftentiden blussede feberen lidt op, men den blev ikke rigtig høj og hun havde ikke problemer med at sove.

Sigurd, Hanne, Toke & Onkel Søren spillede Carcassonne om aftenen til kl. lidt-for-sent. Sigurd vandt. Næsten. Far havde ét sølle point mere end ham.

Carcassonne

Et spil hvor man bygger et landskab op og tjener point ved at sætte brikker ("følgesvende") på strategiske steder. Det handler om at økonomisere med sine brikker og om at gætte på hvordan landskabet udvikler sig (se en længere beskrivelse hos Papskubber).

Der er en del pointudregning hvis man vil optimere sine træk, men det var ikke et handicap for Sigurd. Han var rigtig god til at overskue landskabet og svinede ikke med sine følgesvende, så det med points kom helt af sig selv.

I modsætning til f.eks. Small World er spillet meget hurtigt at starte op og der sker praktisk talt ingen ændring af de brikker der en gang er blevet lagt. Det giver et roligt spil og en lidt skakagtigt fornemmelse. Største problem er at man kan bruge meget lang tid på at udregne sandsynligheder for landskabsudvikling, så det kan være nødvendigt at indføre en nøleregel. Sigurd var - ikke overraskende - klart den hurtigste til at rykke.

Alle vil meget gerne spille det igen.

-1703_AstaSutSofaBamse

Meh

-1705_2_GamleMintpastiller

Lidt melede, men absolut spisværdige

-1919_1_FridaLoebetoej

3 km / 18 min

Skriv en kommentar
 

Mandag 2013-08-12 Forhandling og monstre

Frida: 11 år, 10 mdr. Sigurd: 9 år, 4 mdr. Asta: 2 år, 4 mdr.

Morgenen startede med en lang diskussion mellem Frida & Sigurd. Sagen er at Frid ikke gider følges med lillebror i skole, selvom de skal møde på samme tid. Frida plejer at være sejrkvinden i den slags sammenstød men denne gang fik Sigurd forhandlet at de ikke skulle følges en enkelt dag mod at hun til gengæld tog hans taske med hjem fra skolen 2 dage.

Ved aftensmadtid kiggede Hannes brødre forbi til mad og brædtspil. Jacob havde en bunke skrammel med fra en oprydning, som naturligvis straks blev absorberet i husets skrammelsamling. Sigurd fik en trækatana, sådan en man øver sværdhåndtering med. Det kan ikke gå galt.

Det var egentlig meningen at der kun skulle spilles Small World og det blev også det eneste spil Sigurd nåede at være med til. Meeen så var der jo også en fin ikke-åbnet æske med Carcassonne, som de voksne ikke kunne holde fingrene fra.

Small World

Et Risk-agtigt brædtspil med fantasy-tema. Grundreglerne er meget simple og går blot ud på at erobre landområder fra de andre spillere ved at flytte brikker ind på dem. Der er dog et væld af racer og endnu flere specialevner, så det er en masse variation.

Det tog lige lidt tid at komme ordentlig i gang, så der blev kun spillet halvdelen af de anbefalede runder. Sigurd var voldsomt tændt på det med racerne & specialevnerne og spillet giver nok mest hvis man leger sig lidt ind i det. Sigurds skelethær blev naturligvis straks venner med Tokes rottevæsener imod Hannes fimsede elvere.

Spillet er lidt tungt at spille, forstået på den måde at der er en del papskubberi med at vælge racer, få udleveret brikker til racen og flytte meget rundt på brikkerne. Det er svært at lave en overordnet plan på brikniveau da de flytter så meget rundt. Strategi handler mere om hvilke racer man går efter og hvornår man skifter.

Sigurd & Toke vil meget gerne spille det igen.

-1754_6_SigurdTraekatana

Yeaaarh!

-2122_3_HanneSigurdJacobSmallWorld

Skelethæren rykker ud

Skriv en kommentar
 
<- Forrige uge | Næste uge ->