Søndag 2012-06-03 Vellykket mislykket cykeldag
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
For enden af Bakkekammen ligger Bakkegårdsvej. Beboerne der har et fint fællesareal, som børnene på Bakkekammen ikke må lege på. Noget afvisende, kunne man mene, men det er som sådan ikke problemet. Problemet er at børnene fra Bakkegårdsvej naturligvis leger på arealet og derved ikke kommer i kontakt med børnene på nabovejene, altså Bakkekammen. Ingen børnekontakt mellem de to veje, øv.
I et forsøg på at bryde isen mellem de to veje arrangerede Hanne (og lidt Toke) en cykellegedag, hvor børn fra begge veje var indbudt. Det var frivilligt om man ville melde tilbage, men der kom to meldinger fra beboere på Bakkegårdsvej. De var af typen "vi kan ikke", men de tilkendegav begge at initiativet var rigtig godt, så Hanne & Toke var fortrøstningsfulde.
Cykeldagen var i dag og en optælling af de deltagende afslørede at præcis 0 kom fra Bakkegårdsvej. Øv igen. Heldigvis var der en børnefødselsdag på Bakkekammen så 10-12 glade unger indtog cykelbanerne. Der var lavet én med forhindringer til de store og en trafikskole til de små, som de små bare slet ikke ville bruge. Den var ellers fin med hajtænder og forgængerovergange, men når de store unger drøner hujende rundt på en bane trækker det mere. Ungerne kørte banen igennem efter tur og fik points undervejs. Det var et par knægte på 7-8 år, der var absolut overbeviste om at de ville score højest, men de var alt for ivrige og kiksede et par steder hvor det handlede om at køre langsomt og omhyggeligt. Topscorerne blev et par tøser på gåcykler, der var vældig opmærksomme på hvad de skulle.
Efter oprydningen gik tiden stille og roligt til far skulle afsted på konference. Frida havde glemt han skulle afsted og blev meget ulykkelig. Asta græd hjerteskærende og Sigurd blev trukket med af tøserne så han helle ikke var for glad. Hanne smilede tappert omgivet af de grædende unger og sendte husbond ud af døren.
Tokes tur startede godt med bus, men allerede på Aarhus Banegård gik der ged i den: Der var sporarbejde ved Vejle så det planlagte tog kørte slet ikke. Den lettere febrilske stjernenørd fik hjælp af en DSB-mand, der bemærkede at der var 4 minutter til det korrekte tog skulle køre og roligt fortsatte med at forklare hans nye ruteforslag i detaljer. Toke lyttede tålmodigt og slog derefter Aarhusrekorden i 30-meterløb. En togtur, en bustor og en togtur mere, så kunne han slappe af i en sovekupe helt for sig selv.
Lørdag 2012-06-02 Tredobbelt fødselsdag
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Dagen startede lige over midnat hvor Asta vågnede. Hun tilbragte derefter et par timer i fars arme, før hun tog en sovepause og trak på mors nattereserver. Hun pylrede om morgenen og formiddagen, så alt pegede på endnu en omgang etellerandet.
Om eftermiddagen var der tredobbelt fødselsdag for bedstemor og onklerne Søren & Jacob. Trods Astaøf tog alle afsted og på forunderlig vis var Asta meget friskere derhenne. Hun havde ligefrem flere store grineflip når de større søskende underholdt hende.
Det var lidt for ustadigt vejr til den traditionelle skovvandring men et spil Kubb eller fire i haven kunne det da blive til. Hannes hold vandt de første tre omgange, men som alle ved er det den fjerde der tæller mest.
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Der skulle ske lidt af hvert så Hanne tog en hjemmedag, Første punkt på programmet var modtagelse af håndværkere til isætning af de nye vinduer. Mens de var i gang kiggede en elektriker forbi for at opgradere elmåleren. Der håbes at det går bedre end sidste gang. Han virkede kompetent nok, selvom det ikke var Mr. Wolf, så udskiftningen skete uden afbrydelse af strømmen til serveren (yay!).
Ud på formiddagen kørte Hanne ud for at hente Sigurd fra lejr. Han havde haft en rigtig godt tur med minimal hjemve. Det sjoveste havde været noget med en masse høns og en kæmpehane. Hvad de ellers lavede meddelte han ikke, men da far skulle finde en musikafspiller i Sigurds taske stødte han på slikpapir, en masse hår og en skeletdel fra et ukendt mindre dyr. På det tidspunkt fandt han afspilleren og valgte at lade være med at rode videre.
Hanne løb aftentur, denne gang 10 minutters løb uden pause. Hun tager det meget seriøst med langsom optræning til tåløb og følger et skema fra et blad. Frida løb ikke med denne gang, men hun havde også en veninde på besøg til overnatning.
Torsdag 2012-05-31 God overnatning
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Der blev ikke hørt fra Sigurd hverken aften eller nat, så hans første overnatning på lejr må have gået godt. Asta havde også første nat i lang tid, hvor hun ikke skulle have sut eller noget at spise. Forældrene er taknemmelige.
Toke var i biffen med en flok mednørder og drog ud for at finde nye sandaler bagefter. Han var i 3 friluftsforretninger og i Magasin, med samme resultat: Hans fødder er for brede og for høje så enten var sandalerne for smalle eller for lange eller med for snævert bånd omkring foden. Hans nuværende sandaler er af mærket Teva og fint brede, men af en eller anden uransagelig årsag er deres nuværende modeller lige så smalle som alle de andre.
Onsdag 2012-05-30 Sigurd på lejr
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Sigurd tog afsted på lejr med sin klasse. Det er med to overnatninger og bliver på en gård. For nogen dage siden var han noget beklemt ved at skulle sove ude, men den nervøsitet er helt forsvundet. I stedet var der høj stemning fra han stod op.
Dagens Hanne-projekt var at slibe maling af den udvendige vindueskarm. Håndværkerne sætter nye ruder i torsdag eller fredag, så det ville være ret smart at få grovslibningen overstået inden da.
Tirsdag 2012-05-29 Bare hverdag
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Asta var fortsat frisk og nød eftermiddagen sammen med far, mens mor tog afsted for at købe en båndsliber til Projekt Vindueskarm.
Mandag 2012-05-28 Flade ud-dag
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Familiekomsammen i Fredericia blev opløst ved middagstid og hjemturen foregik igen med en sovende Asta i bilen. Alle var lidt trætte efter gårsdagens aktiviteter, men mor tog alligevel initiativ til at købe en deltasliber og forsøge at fjerne maling fra stuevinduet. Efter aftensmaden satte hun trumf på ved at tage Asta med i bad. Det plejer Asta ikke at kunne lide, men denne gang gik det godt: Asta faldt i søvn i vandet. Meget kært, syntes far, og forsøgte at tørre hende og liste hende i seng. Hun vågnede naturligvis og klarede lige et par timer til.
Asta har været frisk de sidste dage og hun kommer i vuggestue i morgen. Medmindre der sker en forværring, skal hun ikke have penicillin mod mellemørebetændelsen.