Søndag 2012-05-27 Madsby Legepark
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Det blev igen en varm dag og i stedet for at styrte ud i middagsheden blev der hygget i hjemmet til det blev eftermiddag. Derefter blev Madsby Legepark indtaget og Tarzanbanen flukst genafprøvet. Tovbanerne virkede desværre ikke, men ellers var alt ved det gode gamle.
Alle ville gerne til Den Historiske Miniby, men barnevognen kunne ikke komme med toget. En lille flok drog derfor afsted til fods og Sigurd meldte sig frivilligt. Også til hjemturen!? Hvad skete der lige? Knægten er notorisk anti-motionist og en togtur (okay, en forklædt traktor med vogne) er normalt lige sagen for ham.
Sigurds energi fortsatte gennem dagen og han brugte det meste af tiden væk fra resten af flokken og i gang med at lege. Frida tog Asta med på en masse rutsjebaneture, hvilket tydeligvis var det sjoveste i verden.
Lørdag 2012-05-26 Miniferie i Fredericia
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Pinsen stod for døren og traditionen tro var der Pinsetræf for familien Eskildsen. Asta var så sød at sove i bilen på vej derned og det var varmt i vejret. Meget varmt faktisk. Familien tog en tur til stranden og fandt et skyggefuldt træ som base. På forunderlig vis undgik alle at blive solskoldede. Mor tog som solcremepåsmører æren og det var nok ikke helt forkert.
Fredag 2012-05-25 Slut på jernalderen
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Det var sidste dag for Sigurds jernalderforløb og hele familien tog til fremvisning. De havde smedet, lavet mad, farvet perler, flettet og spillet. Sigurds hold nåede finalen i Kubb (aka Vikingespillet) og hav formåede at vælte to af modspillernes tårne, før hans hold blev overvundet. Sigurd er ikke just kendt for sit boldøje så det var en bedrift der gjorde ham 5 cm højere.
Asta var vældig frisk og ekstremt udforskende om aftenen, hvor "ekstremt" skal ses i sammenhæng med hendes vuggestueskranten.
Mor tog endnu en optræningsløbetur på sine spøjse sko. Frida løb med på den lille 20 minutters tur og ydede moralsk støtte ved at gøre grin med mors løbestil hele vejen.
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 2 mdr.
Mor tog en hjemmedag med Asta og fik ringet til lægen. Han mente også det var mellemørebetændelse og hvis Asta ikke har det bedre på mandag, skal hun sandsynligvis have peniccilin. Forhåbentligt bliver det ikke nødvendigt - Asta var meget friskere i dag end hun har været de sidste par dage.
Hanne har et projekt med at få malet murværket omkring vinduerne. Hun vil have det gamle maling slebet væk først. Eftersom weekenden bliver holdt i Fredericia hos farmor & farfar og vinduerne kommer "i næste uge", er der et vist tidspres.
Sigurds selvvalgte mission hen over sommeren er at fange og frisætte alle fluer, edderkopper og bier, der forvilder sig ind i huset. Han har et godt tag på småkravlet, som af en eller anden årsag ikke har travlt med at flyve væk fra hans hænder.
Frida skulle lave digt i dansk og manglede ord:
Far: Hvad med flopper?
Frida: Eksisterer det?
Mor: Ja, det er når noget mislykkes
Frida: Jeg syntes bare det var et ord der hørte hjemme i Håndbog for vakse galakse-blaffere
Onsdag 2012-05-23 Astamysteriet muligvis opklaret
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 1 mdr.
Toke blev hjemme med en feberfri Asta, der kun hældte snot af standardmængde ud af hovedet. Om eftermiddagen blev det dog klart at der er eller har været noget med hendes øre, der pludselig var fyldt med betændelse. Det kunne godt være en sprængt trommehinde grundet mellemørebetændelse. Det ville passe sammen med at hun har været meget forkølet de sidste måneder og har haft småfeber flere gange.
Hele formiddagen arbejdede en murer på skorstenen. Den var i dårlig forfatning, men efter en god gang nyfugning burde den holde 10 års tid mere. I næste uge bliver stuevinduerne skiftet og Hanne har lovet at male muren under vinduerne. Det ender såmænd med at blive et helt pænt lille hus.
Som afslutning på et jernalderforløb i skolen var Sigurd en tur på Moesgård Museum, sammen med et par andre klasser. Det efterlod Fridas klasse som eneste lavere klasse på skolen så der blev arrangeret den helt store vandkamp.
Tirsdag 2012-05-22 Halv sygedag
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 1 mdr.
Morgenen startede rigtig godt med at far tog hævn for gårsdagens vandballonoverfald ved at vække Frida ved at hælde vand på hende. Han havde ellers advaret hende ved at synge godmorgensang om at hun fik våde fødder, men en halvsovende Frida er ikke for kvik.
Asta sov længe og var noget groggy da hun blev afleveret i vuggestuen. De ringede efter far om eftermiddagen og meldte at hun var helt udkørt og havde 38,2 °C i feber. Suk. Far hentede en meget splattet Asta og efter lidt hvile og væske kom hun delvist ovenpå igen.
Aftensmaden blev lavet over grill, for første gang i år. Det blev lidt sent, men der er nu noget særligt over de lune aftener.
Frida: 10 år, 8 mdr. Sigurd: 8 år, 2 mdr. Asta: 1 år, 1 mdr.
Da far kom hjem fra arbejde blev han modtaget af Frida, en af hendes veninder og en armfuld vandballoner. Selvom han naturligvis råbte på hævn var det nu meget rart: Det var en alt for varm dag.