Søndag 2010-08-15 Trætte Sigurd
Frida: 8 år, 11 mdr. Sigurd: 6 år, 5 mdr.
Der blev lige til et svinkeærinde til Sommermarkedet i Den Økologiske Have i Odder. Sigurd var godt nok grumme kvadret, men efter lidt juice kom han dog nok op i fart til at klappe en kanin og en ged. Det var ellers et rigtig godt marked med en masse boder og venlige mennesker.
Lørdag 2010-08-14 Mad, strand og hygge
Frida: 8 år, 11 mdr. Sigurd: 6 år, 5 mdr.
Mens Hanne tog afsted for at lave aftensmad til 170 skolebørn tog ungerne og Toke ned til en strand nær Odder for at være med til Tenna & Torbens bryllups- & kærestedagsjubilæum. Der var en bunke unger og efter at have vredet armen om på både Sigurd og Frida kom de da også i gang med at lege med dem.
Sent på eftermiddagen gik turen til Odder hvor alle kom på hold med forskellige opgaver. Børnene skulle lave underholdning og det blev rigtig godt, hvor pigerne sang mens drengene mimede og dansede til. Applusen var dybfølt.
Vejret var smukt, specielt om aftenen, og der blev snakket til klokken sent. Tenna & Torben er heldigvis i besiddelse af det der kaldes et hus: Et sagnomspundet bygningsværk, hvor der rent faktisk er plads til overnattende gæster.
Fredag 2010-08-13 Bare en fredag
Frida: 8 år, 11 mdr. Sigurd: 6 år, 5 mdr.
Sigurd sad alene og legede i SFO'en ved afhentningstid, men ellers var det en skoledag som de forgående og han var i fint humør. Forældrene havde nu nok ventet en eller anden form for reaktion mod alt det nye, men det kan selvfølgelig nåes endnu.
Det er sparetider: Ikke flere farver
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Ak, den kære Hanne har det hårdt med kvalmen. Det går okay de dage hun er hjemme, men når hun tager bussen på arbejde betyder der normalt en tur på sofaen med hvile det meste af aftenen.
Toke er ved at være klar. Ribbenene værker stadig når der strækkes ud eller ligges på en bestemt måde, men det generer ikke i dagligdagen og det er igen muligt at svinge Sigurd rundt i benene, hvilket han godt kan lide (Sigurd såvel som Toke).
Frida har rigtig gang i veninderiet og glæder sig til at skulle på lejr med skolen i næste uge.
Sigurd er fortsat vældig glad for skolen og får nye venner dagligt fra sin egen og første klasse. Hans klasse bliver hjemme på skolen i næste uge som de eneste, så der bliver god tid til at lære klassekammeraterne bedre at kende.
Onsdag 2010-08-11 Søvn og overskud i klassen
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Den lange dag i går betød at Sigurd var meget tæt på at tage sig en lille lur i timen. Han vågnede nu vældigt op da det blev tid til at vælge en aktivitet blandt 5 mulige. Ordet "vægelsind" eksisterer ikke i Sigurds verden så han var straks i gang, men en anden dreng var noget tøvende. Det opdagede Sigurd og lokkede ham over med et Jeg har mange ideer til det her, kom og vær med!
. Det ser meget ud til at Sigurd er ved at falde til i rollen som den der åbner munden og bestemmer ting i klassen. Forældrene glædes og har lavet en mental note om at holde øje med hvordan han bruger det fremover. Use only for good.
Tirsdag 2010-08-10 Nummer tre under konstruktion
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Okay, okay, det er måske ikke den store overraskelse med kommende barn nummer 3. Der har trods alt været droppet et hint eller to (indrømmet at de har været diskrete). Gutterne fra kontoret fik naturligvis ret i at det kun kunne gå én vej.
Det tager altid lidt tid at omstille Toke til forandringer, men tvivlen og modviljen har Hanne fået vendt grundigt rundt. Nu går snakken om navne, miniredningsveste og andre hyggelige emner i det lille hjem. Der er 3/4 enighed om den kommende arbejdsfordeling:
Frida navigerer som bekendt på det sociale område mens Sigurd styrer det der med at formgive og have rumlig forståelse. Eftersom Toke stod i en god forhandlingssituation denne gang, blev det accepteret at den kommende model bliver en nørdepige. Skulle det blive til en fjerde på et tidspunkt har Hanne bestemt at det skal være en musikalsk dreng.
Hidtil har det der med børn været aldeles deterministisk i den første tid: Hanne har kvalme de første tre måneder af graviditetet og barnet har kolik de første tre måneder af barnets liv. Således også denne gang, så Hanne har haft kvalmen for fuld skrue den sidste lange tid og ser frem til at den holder op om tre uger, hvilket falder sammen med scanning af maven. Hun mener den er stærk nok til at der må være tvillinger.
Lægen har godt nok sat terminen til den 14/3-2011 (hvilket for så vidt er ret ok da 0314 er en god fødselsdag for en nørdepige), men for at undgå at huske flere fødselsdatoer er det nemmere at det bliver på Sigurds fødselsdag. Så slipper forældrene også for at købe en gave til ham næste år.
Tilbage til nutiden gik Sigurds anden dag i skolen ganske glimrende. Den startede med at han havde lidt svært ved at komme i kontakt til et par andre drenge og klagede sin fortvivlelse til far med tårer i øjnene (Sigurd, ikke far). Far satsede og meldte at det ikke hjalp at græde, at han se de andre drenge ind i øjnene og tydeligt spørge om han måtte lege med. Sigurd rettede ryggen og gennemførte instruksen: De tre drenge legede for fuld skrue 2 minutter efter. Far er tydeligvis et pædagogisk geni og vil nemt kunne få det til at fungere med tre børn i huset.
Ups, det var vist de nuværende unger det skulle handle om...
Far troppede som aftalt op efter eftermiddagsmad for at hente Frida & Sigurd. Sigurds kommentar var Nej, far, du kommer alt for tidligt! Jeg er kun lige gået i gang!
, så far brugte en times tid på at drikke kaffe og trisse rundt og snakke, mens Sigurd byggede Star Wars-rumskibe af plusplusbrikker sammen med 3-4 andre rødder. Da Sigurd blev lokket med hjem (Frida tog med et par andre veninder) gik han på minimal opfordring ned til undernaboen og legede der et par timer. Aftensmaden og aften-TV foregik uden piv eller øfferi og han sov som et spædbarn (altså et spædbarn ældre end tre måneder) ved 21-tiden.
Mandag 2010-08-09 Sigurds første skoledag
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Sigurd og mor tog til første skoledag hvor det handlede om at se hinanden an og sende ønsker mod himlen. De voksne var med til hele dagen og Hanne lurede lidt på klassens dynamik.
Hanne: De virkede rigtig søde. Jeg sad der en time og jeg kunne ikke udpege klassens bølle
Toke: Det er fordi det er Sigurd!
Sigurd var nu ikke bølleagtig, men ganske uforfærdet og ligefrem (siger forældrene). Han svarede højt & tydeligt når lærerinden stillede spørgsmål til klassen og det var ham der fremsagde klassens ønsker da det blev ballontid: Hver klasse sender en ballon op med ønsker for året ude på en nærliggende fodboldbane. Sigurds klasses ønsker var
Der blev også snakket om hvilket navn klassen skal have og Sigurd fik fremført forslaget om "flagermusene", men det blev ikke afgjort i denne omgang. Det tog nu på kræfterne med sådan en første skoledag så Sigurd kom i seng 1½ time før normaltid.
Handlekraftige onkel Søren kom på besøg til aftensmad og han & Frida fik (endelig) bestilt en mobiltelefon til hende.