Søndag 2010-07-11 Oprydning og bilvask
Frida: 8 år, 9 mdr. Sigurd: 6 år, 3 mdr.
Dagen gik med generel oprydning og vask af bilen. Den var såmænd ikke så voldsomt beskidt udvendigt, hvilket nok skyldes regn og blæst den sidste dag på Island, men der var slæbt en del mudder ind i den. Frida og Olivia brugte tiden på at hælde vand på hinanden, Sigurd lumrede indenfor og tegnede.
Lørdag 2010-07-10 Tokes fødselsdag
Frida: 8 år, 9 mdr. Sigurd: 6 år, 3 mdr.
Hanne & Sigurd sov gennem natten uden andre problemer end et halvt virkende air condition-anlæg. Far fik fødselsdagssang og gaver på sengen: En drømmefanger fra Frida, Et LEGO Star Wars-sæt fra Sigurd og valget mellem hoppesko eller ethjulet cykel fra Hanne. En god start. Morgenmadsbuffeten blev prøvet for første gang og den var ganske udmærket. Vejret var klaret op så de sidste par timer på skibet blev ude på dækket, helt som det skal være.
I Danmark var der møgvarmt, men alting gik op i en højere enhed mens den islandske road movie nåede sin afslutning: Nedrullede vinduer, glade unger, Guns'N'Roses på afspilleren og en babe der fodrede med friske hindbær, jordbær & ærter.
I Økohuset var begge katte i live, Mons dog med et par ekstra skrammer. Naboerne kom hjem en time senere så Frida kunne lege med Olivia. Der stod gave til Toke fra Laila og fra mormor & morfar på bordet og der var kommet grøntsagskasser. Onkel Jacob & Tante Anne kiggede forbi med en gave mere: Et bungeejump. Der er jo kun én måde at tage sådan en gave på, så der skal tænkes godt over hvad Jacob skal udsættes for til hans fødselsdag. Møgvarmen blev modereret med is fra fryseren og hjemmelavede drinks fra Frida. Hjemme igen.
Fredag 2010-07-09 Den lange nat
Frida: 8 år, 9 mdr. Sigurd: 6 år, 3 mdr.
Det blæste 8-13 m/sek og Sigurd fik det ret skidt om natten. Han sov dårligt og kastede op en del gange hen over natten. Ved 4-tiden var der en større omgang som far håndterede hvorefter han regnede med at Sigurd ville sove et par timer, så han gik på dækket for at se på Færøerne. Det betød naturligvis at Sigurd kastede op 3-4 gange mens far var væk, hvilket søsyge Hanne så måtte klare. Ups. Meget tidlig morgen fik mor lokket noget havregryn i ham, men det kom også op igen en times tid senere. Familien halvsov indtil middagstid hvor den gik på dækket for at spise mokost.
Sigurd og mor gik ned i skibets butik for at lave noget hemmeligt, mens Frida og far nød livet på dækket. Så var det tid til et lille eftermiddagshvil i kahytten og pludselig var det tid at bestille bord til aftenens buffet. Hvor blev dagen af? Blæsten var stilnet til 5-8 m/sek og Sigurd & mors søsyge var stilnet samtidig med. Buffeten (200,- for voksne, 100,- for børn) var udmærket og meget passende til prisen. Der var desværre ingen søpapegøjer, men lammekød er også glimrende. Sigurd klarede lige en omgang paneret et-eller-andet med pommes frites & et bjerg remoulade, så dejsede han i søvn.
Sigurd kom tilbage i kahytten sammen med mor mens Frida & far tog på aftenbar. Bartenderen var lidt muggen da far friskfyragtigt bad om noget farverigt med paraplyer. Hun fortrød åbenbart og gennemførte drinksmiksningen med smil og snak da hun fik øje på Frida. Note to self: Tag datteren med på barer noget oftere.
Torsdag 2010-07-08 Mod Danmark
Frida: 8 år, 9 mdr. Sigurd: 6 år, 3 mdr.
Blæsten var stilnet til rusken i teltet og regnen var stilnet til silende. Der blev spist morgenmad i ro og mag (fortelte er dejlige i regnvejr) og kørt ned til færgen. Efter at have ventet i en halv time begyndte Hanne & Toke at undre sig over hvordan der ville blive åbnet for ombordkørsel. Der var en kiosk og informationssted, men dem i kiosken vidste ikke noget og der var ingen i informationen. Et par lokalt udseende personer kunne heldigvis hjælpe og udpegede en anden del af havnen som der hvor biler skulle køre ombord på færgen. Et diskret skilt med "Hvis du skal med færgen med bil, så holder du forkert" ville nok være en godt ide for der var tydeligvis andre der havde forvildet sig på gale veje. Der var nu ingen panik: Check-in var tre timer før afsejling, men mor og ungerne måtte vente et par timer med at gå ombord pga. rengøring og far måtte vente lige så længe i bilen. Mens han ventede mente han det var smart at have bilen klar og dugfri, så han havde blæseren kørende og bagrudevarmen sat til en gang imellem. Da det blev tid til at køre var batteriet drænet. Smart, Toke. Et par handle- og benkraftige islændinge fik den heldigvis løbet i gang. Dobbeltheldigt tog det noget tid før bilkøen fik snøvlet sig helt op på skibet, så forhåbentligt nåede batteriet at blive ladet nok op til næste start om et par dage.
Ombord på skibet var der et godt ballonshow for ungerne. Klovnen med ballonerne var god til figurerne (mest hatte og sværd) og lod til at have det sjovt. Han blev og lavede 5-6 ekstra ballonting til sent tilkomne unger efter showets afslutning. Det blæste desværre 10-12 sekundmeter så Hanne fik det skidt og måtte gå ned og lægge sig. Lidt senere gik ungerne og far ned. Frida meldte at hun også havde det lidt skidt. Sigurd virkede mest træt og vegeterede med fjernsyn i kahytten. Efter et par timers hvil i kahytten var Frida frisk nok til at gå med far op og spise aftensmad: Paneret torsk med kartofler, ganske udmærket til prisen (69,- for voksne, 35,- for børn). Bagefter gik de op på dækket og kiggede på sulerne der fløj foran båden.
Onsdag 2010-07-07 Mod Seyðisfjörður
Frida: 8 år, 9 mdr. Sigurd: 6 år, 3 mdr.
Den småblæste og støvregnede nede i lejrdalen, men planen for dagen var kørsel mod færgestedet så det var ok. Turen gik over små 70 km grusveje. Der var en del bumperi og nede af en sidevej til vandfaldet Hafragilsfoss skulle der tilløb til sandbakken. I&nbvsp;det store og hele gik det nu overraskende smertefrit. Det blæste en halv pelikan så den planlagte afstikker til Dettifoss' østside blev aflyst. Ungerne brugte tiden på at lege købmandsbutik på bagsædet, så alt var hygge og godt humør. I det hele taget har det været rigtig gode til at lege sammen når det har været tomgangstid.
Sidste halvdel af turen var domineret af meget afgrænsede tågebanker. Det var ret specielt at køre med en sigtbarhed på 20 meter og få sekunder senere have fremragende udsyn over en gletcherdal med snoet bjergvej og brusende flod. Ankomsten til Seyðisfjörður blev fejret med en tur i svømmehallen - det var også på tide for der var ikke bad ved sidste lejrplads. Der var ingen varme kilder i området så for første gang foregik det indendøre. Efter badet blev vejret hastigt dårligere med stærk blæst og hård regn. Far tog den tunge pligt med at lave mad i et hus ved campingpladsen mens mor hyggede med at slå telt op alene. Ungerne sad og tegnede i bøger og faldt i snak med et par voksne danskere der fik den fulde forklaring af Sigurd om væsenet Nuser og hans kamp mod De Onde. Han er oppe på 10 sider i hans storyboard til et spil han vil lave Når jeg arbejder i LEGOland
, som han siger.
Mor kom gennemblødt ind og der blev spist aftensmad + pandekager. Det hjalp vist lidt. Planerne om at se Seyðisfjörður blev enstemmigt nedstemt og teltet blev indtaget. Nå ja, Toke skulle lige hjælpe med at trække en bil fri først (yes!). Græsset på campingpladsen var ved at blive til mudder flere steder, så det bliver spændende at se hvor mange af de græsparkerede biler der kommer fri i morgen.
Tirsdag 2010-07-06 Dettifoss, klipper & huler
Frida: 8 år, 9 mdr. Sigurd: 6 år, 3 mdr.
Morgenen startede med ... solskin! Okay, okay, der var selvfølgelig også lidt skyer, men der blev hurtigt så varmt i teltet at forældrene stod op helt af sig selv. Toke spurgte et par naturreservatpassere om vejret holdt. De sagde at vejrudsigten meldte at vejret ville være det samme hele dagen, så kiggede de på hinanden og tilføjede But you never know!
. Islands vejr er ikke det mest stabile.
Morgenmanden blev spist udenfor teltet og humøret var højt da familien drog mod Dettifoss, et kæmpe vandfald små 15-20 km længere ude af secondary road. Der var godt nok et midlertidigt skilt der meldte at man skulle have firhjulstræk. Men det var nok bare for vejen efter Dettifoss mente forældrene. Det gik også rigtig godt, omend der lige var et enkelt stykke med trippelsving, stejle bakker og løst sand som så ud til at blive overordentligt interessant af forcere på tilbageturen.
Familien ankom som de første på vestsiden af Dettifoss. Vandfaldet levede fuldt op til forventningerne og de brølende vandmasser var noget far nød tilbagelænet på en klippe og ungerne & mor med vandfarver og akvarelpapir. Sigurd brugte et af dagens liv (man starter hver dag med 3, siger han) på at sidde og falde bagover ned fra en klippeblok og lande på hovedet. Han slap overraskende godt fra det og sprang ufortrødent videre 10 minutter senere, men der var også mos på den klippe han landede på. Han gentog tricket fra i går ved at løbe i forvejen og fandt den gode udsigt over vandfaldet Selfoss.
Hjemturen gennem det svingende bakkede sandede sted på vejen gik overraskende godt. Far havde opbygget rutine på udturen så med pedalen mod metallet og nogen halvkontrollerede rallysving tæskede det blå lyn gennem forhindringerne. Hanne skævede over mod ham og bemærkede at han morede sig alt for meget.
En lejrpause senere blev det tid til vandretur i lokalområdet. Ruten var markeret som udfordrende og gik over klippeblokke og forbi de gode udsigtssteder (læs: Afgrunde uden afskærmning ud til stien). Sigurd drønede naturligvis i forvejen, men han havde efterhånden lært reglerne og ventede med at gå hen til kanten til forældrene ankom. Der var spændende sekskantede klippesøjler og en fabelagtig dragehule hvis beboer heldigvis var ude for at æde får. Det var også 4-5 mindre huler som ungerne naturligvis måtte ind i. Det sluttede med en tur forbi en ekkodal og et stille vandløb velegnet til plyspind.
Frida: 8 år, 9 mdr. Sigurd: 6 år, 3 mdr.
Morgenen bød igen på regn og tåge, men det gjorde nu ikke så meget for dagens program lagde ud med fossiljagt. Teltet blev pakket sammen og der blev kørt afsted ud på markvej, forbi faldefærdig låge og ned mod vandet. Et skilt og en bulldozer markerede at man ikke kunne køre helt ned, så det blev i stedet til en interessant nedstigning af en ret stejl skrænt. Nede ved vandet var der nu ikke det store i fossiler. Det var muligt at finde en masse muslingeskaller indlejret i skiferlignende plader, men det kneb med hvalskeletterne og dinosauruskranierne. Der var heldigvis en masse fine sten og sandslebne lavaklumper som far fik lov at slæbe med tilbage til bilen.
Efter frokosten blev der gået tur i hesteskodalen Ásbyrgi. Sigurd var anfører og drønede fremad. Det var vældig underholdende da det foregik af en meget veltrådt sti og ned til en særdeles idyllisk og den maleriske lille sø Botnstjörn. Frida nød fredeligheden og ønskede at blive til en and i søen. Efter at have nydt omgivelserne og funderet over det fine i at bo i en minidal med lodrette klippesider (og dermed ingen blæst) løb Sigurd videre. Igen af en veltrådt sti, op til et udsigtspunkt lidt højere oppe. Kort hvil og videre, videre for Sigurd. Denne gang fandt han en mindre veltrådt sti der tydeligvis var uautoriseret. Den førte hen langs og gradsvist opad klippesiden. Den manglende viden om hvorvidt den fortsatte eller endte i en afgrund rundt om næste hjørne satte forældrenes tillid til Sigurd på en hård prøve. Han bestod (selvfølgelig, siger forældrene bagefter) med glans og stoppede op på et rigtig lækkert udsigtspunkt. Godt fundet Sigurd.
Planen for overnatning var ved en campingplads ved Vesturdalur. Det betød 12 km af en "secondary road", hvilket ikke ville have været værre end en almindelig dansk markvej, hvis ikke lige det var fordi der havde kørt en bulldozer ud af den og havde lavet huller for hver halve meter. Sådan så det i hvert fald ud. Det bumpede ret meget når hjulene blev tvunget ud i de spor. Det gik nu fint og lejrpladsen i Jökulsárgljúfur nationalpark var fremragende. Altså fremragende smuk. Varmt vand og køkken stod ikke på listen da de lavede lejren, men forældrene klagede ikke: Endelig en ægte lejrplads.
Der var var lige energi til en lille vandretur i de maleriske omgivelser inden sengetid og Sigurd fande på legen "følg bækken ved at hoppe fra klippe til klippe". Det fungerede fint i ret lang tid. Da enden blev våd var hans holdning at han dermed havde brugt ét liv ud af tre, så Bare rolig, far
, han kunne godt fortsætte.