Søndag 2010-07-25 Sigurd i tivoli
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
En af Sigurds venner fra børnehaven var på sommerbesøg hos sine bedsteforældre og de inviterede Sigurd med i Tivoli Friheden. De drønede rundt derinde i 4 timer og Sigurd fortalte løs med vidtåbne øjne ved afhentningen så det var tydeligvis en god tur. Han havde dog én enkelt klage:
Sigurd: Bedstemoren hun var alt for kærlig!
, Hvis der kom en enkelt lille skramme skulle der plaster på med det samme og hun spændte vores sikkerhedsseler selvom vi sagtens kunne selv!
Kattepasning og Mario Cart
Lørdag 2010-07-24 Overnattende gæster
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Faster Laila, Onkel Henrik & Fætter Birk kiggede forbi om eftermiddagen. De havde fødsesldagsgave med til mor og bliver til overnatning. Birk var vældig charmerende og i godt humør, i hvert fald indtil det blev lige lidt for varmt og trykkende i lejligheden. Det kunne heldigvis kureres med en aftentur.
Frida: Drengenørder er tit irriterende
Sigurd: Ligesom mig!
Mor: : Du er ikke irriterende
Frida: Du er ikke en nørd
Fredag 2010-07-23 Ungerne hjemme igen
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Det var Tokes sidste arbejdsdag før ferieperiode 2, så den blev fejret ved at tage lidt tidligere fri end beregnet og løbe en tur på hoppestylterne. Han kunne mærke at han var blevet helt vildt bedre til at løbe på dem helt uden at træne så han gav den gas. Det kommer næppe som den helt store overraskelse at der blev testet faldteknik straks derefter. Den var heldigvis fremragende: I stedet for at skramme de fine nye albuebeskyttere valgte Toke at tage fra med hænderne (med håndledsbeskyttere), brystbenet, hagen og panden. Det kunne nu være gået værre: Det er nok kun en lille flig der blev slet af kindtanden, ar er seje og trykkede ribben gør næsten kun ondt når man griner.
Ungerne kom hjem 10 minutter efter styrtet og var noget forundrede over at se en hoppende far komme dem i møde. De havde hjemmelavede gaver med til mor og var glade for at være hjemme, men virkede som om de såmænd godt kunne være blevet en uge til i sommerhus. Meldingen fra farmor & farfar var da også at de to havde været vældig selvkørende og harmoniske. I modsætning til tidligere år havde der ikke været nogen problemer med at få Sigurd med på gåture. Farmor & farfar blev og legede med papirflyvere og spiste aftensmad, hvorefter de kørte hjem. Familien slængede sig i sofaen og fredagshyggede resten af aftenen.
Torsdag 2010-07-22 Sushi og Botanisk Have
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Det var Hannes fødselsdag og det var også arbejdsdag, så den blev fejret med en sushitur og vandring gennem Botanisk Have. På forunderlig vis finder de stadig at det er interessant at gå og snakke med hinanden.
Ungerne brugte dagen på at bade i sø og fange minifrøer (eller var det minitudser?) samt en enkelt salamander.
Onsdag 2010-07-21 Fjernsyn og hoppestylter
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Sådan lidt for sjov havde Toke sprunget den sædvanlige kolletive snak om nyanskaffelser over og bestilt et fjernsyn i hemmelighed. Med tanke på at invitere Hanne på film på hendes fødselsdag i morgen gemte han det på Fridas værelse og lukkede døren. Hanne bemærker den slags ændringer i hjemmet og åbnede naturligvis døren så snart hun kom hjem. Suk. Men Toke kan også bare lære at finde bedre gemmesteder. Desværre var fjernsynet defekt ved ankomsten, så der bliver ingen ekstra TV-hygge i denne omgang.
Der kom også et par hoppestylter som blev afprøvet om eftermiddagen. De virkede glimrende omend de to meter høje hop om de 30 km/t nok liiige kommer til at vente et par dage. Toke faldt ikke og opgraderede fra gang til minihop på stedet til småløb i løbet af en halv times tid. Han er vældig stolt.
Tirsdag 2010-07-20 Varmt varmt varmt
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Der var varmt og lummert på begge arbejdspladser så stemningen ved aftentide var at ligge og læse tegneserier. Der var også lige et kig over for at klø Anne & Jacobs katte bag øret. De er på Korsika en uge og deres kræ vil vældig gerne snakke.
Ungerne tog med farmor & farfar på badetur i en sø. Badeture er altid gode og når man så også bliver gravet ned i sand er det helt perfekt.
Mandag 2010-07-19 Afsted på ferie endnu en gang
Frida: 8 år, 10 mdr. Sigurd: 6 år, 4 mdr.
Ungerne var forventningsfulde og glade om morgenen – det er forståeligt nok for 5 dage i sommerhus med farmor & farfar er lige sagen om sommeren. De blev hentet ved 9-tiden og der var ikke det mindst optræk til piveri over adskillensen fra forældrene. Ak, de flytter snart hjemmefra de kære børn. Forældrene kan se frem til en arbejdsuge, men mon ikke der også bliver tid til noget "børnene er væk, lad os mødes nede i byen efter arbejdstid og gå rundt i gaderne"?