Søndag 2009-12-27 Dagen derpå II
Frida: 8 år, 3 mdr. Sigurd: 5 år, 9 mdr.
Det gode ved at have ferie er at man har ferie. Sigurd tilbragte dagen i underbukser og ingen var spor aktive.
Sigurd demonstrerer Spore Creatures
Lørdag 2009-12-26 Skøjtetur og julefrokost
Frida: 8 år, 3 mdr. Sigurd: 5 år, 9 mdr.
Traditionen tro havde oldemor inviteret til julefrokost i sin lejlighed ned i byen. Planen var at tappe lidt overskudsenergi fra ungerne inden begivenheden, så det blev til en skøjtetur udenfor Musikhuset, hvor der var sat en skøjtebane op. Sigurd kan ikke løbe på hverken rulleskøjter eller skøjter og krævede fuld mandsopdækning, mens han afgav en lind strøm af brok over hvor svært det var. Dog lejlighedsvis afbrudt af noget som forældrene tolkede til at være fascination at at kunne glide hen over isen.
Frida er rimelig rutineret med rulleskøjter og havde ikke problemer med omstillingen til is. Hun tog nogen ture rundt alene og et par af de hurtige sammen med far, inden det blev tid at gå videre.
Hos oldemor sad de voksne i laaang tid og hyggede & voksensnakkede om bordet. Det kan voksne godt lide, men det er ikke så spændende for Sigurder. Der dukkede dog en hjuldozer op og der var medbragt LEGO og Nintendo, så han klarede sig. Der var også lidt indlagt en tur udenfor og pakkeleg, som alle gik meget op i.
Frida: 8 år, 3 mdr. Sigurd: 5 år, 9 mdr.
Dagen gik med at lege med gaver, rydde op og hvile ud. Frida hvilede ud ved at invitere en veninde over og kræve fars hjælp til at lave forsøg. Temaet blev bagpulver & eddike, så der blev bygget vulkan og slukket stearinlys.
Efter forsøget gik pigerne ned på værelset for at spille på Nintendo. Veninden var kommet med i klubben. Der vist sådan ca. 1 af pigerne i klassen, der endnu ikke har sådan et stykke legetøj. Forældrene ser det som en forsmag på mobiltelefonerne. De kom op lidt senere, hvor Frida bemærkede Far, vi skal op og have slik, fordi vi har ondt i tommeltotterne
.
Sigurd havde fået noget Powerminers-LEGO i julegave og overraskende nok fik modellen lov at være hel i flere minutter efter den var blevet samlet. Derefter blev den naturligvis modificeret, i første omgang til et tohjulet køretøj, dernæst til at kunne fragte Krystalkongen himself.
Torsdag 2009-12-24 Jul med sne
Frida: 8 år, 3 mdr. Sigurd: 5 år, 9 mdr.
Det blev rigtig klassisk jul, komplet med rigeligt rigtig klassisk sne. I år var det Jørvang-siden af familien der kom på besøg, hvilket betød at Hanne stod for aftensmaden og at aftensmaden var and. Forinden blev det dog tid til frokost og en gåtur i det gode vejr. Ja, okay, det med gåturen blev meget hurtigt til en sneboldkamp efterfulgt af en kælketur.
Der var tæt på at blive panik med fedtoversmømmelse af ovnen, men ellers klarede kokken det forbilledligt og leverede en glimrende and til forsamlingen. Risalamanden stod bedstemor for, men der blev ikke fundet nogen mandel og mandelgaven var tilfældigvis honninghjerter til alle, med navn på. Bedstemor påstod hårdnakket at hun altså havde puttet mandel i, men det var lidt af et sammentræf, ikke?
Ungerne var helt elektriske, men opførte sig eksemplarisk. Da de ikke kunne holde al den voksensnak ud, kravlede de op på hemsen, hvor de lå og snakkede om julegaver. Sigurd var ikke specielt interesseret i det der med at danse om træ, men Frida var rigtig meget med på ideen. Dagen sluttede kl. 23, hvor ungerne på overraskende vis stadig ikke var blevet overtrætte.
Onsdag 2009-12-23 Ude i det hvide
Frida: 8 år, 3 mdr. Sigurd: 5 år, 9 mdr.
Dagen før dagen bød på et lille indkøbsprojekt: Mælk, rugbrød og juletræ. Traditionelt set er juletræet blevet købt i Hannes gamle spejderhytte, men de små veje var slet ikke kompatible med bilens sommerdæk. I stedet blev det til en lille tur til Føtex, hvor den lokale boldklub sælger juletræer. Ja, jo, der var godt nok ingen sælgere og ingen hele juletræer deroppe. Til gengæld lå der en bunke med dele fra juletræer, tydeligvis rester fra justeringer af længder. Mor mente hun kunne se et lille juletræ i bunken og ville nole det. Det blev problematiseret af at far lever i et parallelunivers, hvor man ikke gør den slags. Løsningen blev at far gik ind for at købe mælk & brød.
Efter indkøbet var der stadig ingen juletræ (resterne var vist for restagtige). Men hov, de åbnede jo først kl. 15? Der blev bygget en vældig stor snemand, mens der blev ventet på kl. 15. Men ak, venteriet fik ikke fremkaldt nogen juletræssælgere. I stedet sadlede mor apostlenes heste og drog mod Veri-centret for at prøve lykken, mens ungerne og far legede videre og senere traskede hjemad. Lige hjem til en låst dør og en far, der havde glemt at få nøgler med (den slags giver ikke ret mange points hos 8-årige døtre). Der blev ventet i fælleshuset. Det er trods alt bedre end at stå op hoppe op og ned på reposen.
Den stolte mor kom endelig hjem med et juletræ. Der var også udsolgt ved Veri-centret, så hun havde været langt nede på Randersvej for at finde en sælger, der stadig havde eksemplarer.
Tirsdag 2009-12-22 Sne er smukt
Frida: 8 år, 3 mdr. Sigurd: 5 år, 9 mdr.
Oh fryd og salig jubel. Sneen dryssede fortsat over land og i særdeleshed over Økohuset. Der var godt nok ingen legekammerater hjemme til Sigurd (de var i skole eller børnehave), men hvad - så kan man bare bage honningkager i stedet. Tante Anne & Onkel Jacob kiggede forbi et par gange, først til kaffe & kage, senere til aftensmad og Muppets Juleeventyr.
Der blev også lige tid til at bygge en snemand, kaste lidt sne og hjælpe et par biler fri af sneen. Det bliver ikke meget bedre sådan en snedag.
Mandag 2009-12-21 3/4 Hjemmedag
Frida: 8 år, 3 mdr. Sigurd: 5 år, 9 mdr.
Ak, arbejdet kaldte, så far tog afsted ud i snemasserne (fun fun fun) og efterlod resten af familien til at lumre derhjemme. Hans arbejdsdag var nu afbrudt af Avatar (superforudsigelig historie med stereotypiske karakterer, men nøj hvor var det flot - se den i biografen, den fortjener virkelig det store lærred), så helt slemt var det ikke.
Mor vågnede klokken 9 ved at det skramlede i køkkenet. Frida forklarede Jeg vil bare dække bord nu, så jeg ikke skal gøre det senere
. Inden da havde Sigurd brugt et par timer på at se fjernsyn, men havde altså ikke vækket mor ved det: Ungerne bliver fortsat mere selvkørende.