Frida, Sigurd og Astas dagbog

Hovedside => 2009 => Uge 27
<- Forrige uge | Næste uge ->

Søndag 2009-07-05 Fætter, kusine, nevø, niece?

Frida: 7 år, 9 mdr. Sigurd: 5 år, 3 mdr.

Faster Laila havde fødselsdag med ekstrabonus i form af en melding om familieforøgelse. Det er supergodt og alle er meget glade. Stort tillykke til hende og Henrik!

Sigurd forstod ikke helt det med billedet, men Frida var meget interesseret i hvordan det kunne lade sig gøre og ville se billedet af sig selv fra dengang. Toke mente på højst upassende vis at Faster Laila og Onkel Henriks lille ny lignede en pingvin, men det bør nok tilføjes at Frida lignede en alien med antenner på hovedet i den alder.

Sigurd var ikke specielt frisk på at være sammen med andre, men Frida fandt sammen med en jævnaldrende om at lege med nips og gå over på en nærliggende legeplads.

Laila scanning

Vi ses om 6 måneder!

Sigurd l e g o

Underholdning til Sigurden

Sigurd harpiks

Harpiks er sjovt

De tre bukke bruse

Nu kommer jeg og æder dig!

Jeg vil ikke til ridning i dag

Klar besked

Frida Laila bobleplast

Fælles interesser

Sigurd bil læse

Bilunderholdning

Hanne haletudser

Nammenams

Haletudse

Lungerne testes

Skriv en kommentar
 

Lørdag 2009-07-04 Lidt for mange ting

Frida: 7 år, 9 mdr. Sigurd: 5 år, 3 mdr.

En af Sigurds gamle venner (okay, det er begrænset hvor gamle venner man kan være når man er 5 år) inviterede sig selv på besøg, sammen med sin storebror, der er en af Fridas gamle venner. De drønede rundt tre timers tid og havde det rigtig godt sammen.

Da vennerne var kørt igen, gik turen til Højbjerg, for at fejre bedstemors fødselsdag. Havehygge og hjemmedyrkede jordbær går glimrende sammen. Det blev lidt sent. Igen. Sigurd blev overtræt ved sengetid og havde en større omgang gråd og protester.

I morgen holder Faster Laila fødselsdag og det bliver måske lidt hårdt, men derefter er der en uge til at slappe af i.

Mons haletudser t a hanne

Kattesikret akvarium

Hanne haletudser

Kærestesikret akvarium?

Haletudser

Hanne: Vi har faktisk sådan en håndblender

01_HanneSigurdFridaBaerplukning_TASoeren

Bedsteforældrehave

Sørens grå hår

Nogen lus?

07_FridaSigurdTokeLEGO_TASoeren

Afslapning

Hanne tove Søren Jacob klaus Sigurd kubb

Vinderne. Øv!

Toke Søren leatherman iphone t a jacob

Gadgetsnak

Tove else Frida Anne ludo

Hvis i fire var ludobrikker...

Jacob Hanne Sigurd skak

Hvad storesøster gør

Søren else sportsvogn

Oldemor insisterede på åben sportsvogn hjem

Olivia Frida regn

Regntøser

Tau mons sofa

Rigtig hjemme

Skriv en kommentar
 

Fredag 2009-07-03 Samlet og strandet

Frida: 7 år, 9 mdr. Sigurd: 5 år, 3 mdr.

Arbejdsugen sluttede, Tokes ferie startede (Hanne har lige et par dage mere) og ungerne skulle hentes i sommerhuset. Med behændig navigering (okay, GPS) blev de obligatoriske feriekøer på motorvejen undgået og familien blev genforenet i sommerhuset. Ungerne var - ikke overraskende - glade og i balance. Det er dejligt at det fungerer så godt hos farmor og farfar.

De havde været i nærområdet det meste af tiden og brugt en masse tid på mindre ture, vandpjaskeri, bål og andet godt. De havde også fanget haletudser og dem er Sigurd som bekendt ret vild med. Efter rådslagning blev det besluttet at haletudserne skulle med hjem og blive til frøer. Selvom padder er fredede i Danmark, må man gerne opfostre lidt haletudser, hvis de bliver sat pænt ud når de når til frøniveauet.

Der blev spist aftensmad og hyggesnakket indtil børnene sagde de ville hjem. Afsted, afsted, hen ad Hærvejen, der er ganske malerisk. Bilen larmede godt nok noget og pludselig larmede den meget. En inspektion afslørede at udstødningsrøret var knækket over på midten.

Ævs. Bilen blev kørt videre til enden af hærvejsstykket og vejhjælpen kontaktet. Ungersvenden hos vejhjælpen gnaskede tyggegummi, men var ellers flink nok: Det ville tage en time at nå frem, så der var tid til at udforske området imens. Ungerne indtog hujende og løbende en nærliggende gravhøj, kiggede på muldvarpeskud og insekter. Sigurd mente

Der gik 1 time. Der blev telefoneret frem og tilbage med vejhjælpen. Ungersvend II, der kørte redningsbilen, skulle vejledes en del mens han styrede gennem trafikken og rodede med GPS samtidig. Hrmn... Han fik navigeret sig frem til et andet sted hvor Hærvejen også krydsede en Vejlevej nr. 77. Ingen problem, tænkte forældrene, for det andet sted var kun 30-40 km. væk. Men ak, sådan noget vejhjælp er inddelt i zoner, så de skulle sende en helt ny vogn fra Silkeborg. Der fulgte ingen tidsprognose med.

Ungerne skiftede til at lege med valmuer og male med plantesaft på blade. Det var smukt som de fyldte tiden ud selv og var glade og med på at lege med hinanden og de voksne. Herlige børn, egentlig.

Der gik mere tid. Ingen opringning fra den nye vogn, som det ellers var blevet angivet fra alarmcentralen. Far ringede igen. Jo, jo blev der meldt. En mand fra Horsens (Hov! Sagde de ikke Silkeborg før?) var på vej. Der blev aftalt at far kunne ringe tilbage efter en halv time, hvis der ikke skete noget.

Tiden gik, ungerne blev sultne og tørstige. Der blev gravet lidt forskelligt frem og de fik noget i maven. Sigurd blev træt og begyndte at drille og brokke sig. Frida blev frustreret over ventetiden og den drillende lillebror. Duggen faldt og mørket sænkede sig sammen med forældrenes humør. Nødplaner blev diskuteret. med den deprimerende konklusion at det til ethvert givet tidspunkt bedre kunne betale sig at vente på autohjælpen end at trille hjemad med 30 km i timen eller få en venlig onkel til at køre fra Århus.

Far scorede en voldsom mængde points på at grave en lille filmafspiller frem fra gemmerne. "F for Får" og "Kejserens nye Skole" sænkede med ét slag stressniveauet til nær nul. Tusmørket blev mere venligt, ja nærmest behageligt, mens forældrene lyttede til 80er-musik i radioen og hyggede sig.

Redningsbilen kom kl. 23.16 med klare lys i mørket. Sigurd var ellevild med at se bilen blive hevet op på ladet og alle var glade. Sigurd mente at turen i lastbilen var et eventyr. Lidt over midnat hostede Avensisen sig fra lastbilen til en parkeringsbås ved Økohuset (undskyld til alle der blev vækket), haletudserne blev flyttet fra transportsyltetøjsglas til et miniakvarie og ungerne flyttet i seng.

Krydstogtskib t a hanne

Pæn lille båd

Haletudser

Vandliv

Fridas konstruktion

Lavet af Frida, overraskende nok

32 grader

I huset

48 grader

På terrassen

Sigurd Frida lege

Ingen kendte regler

Nymfe

Ret stor dimmer

Hanne Sigurd Frida sammenbrudt bil

Bilinspektion

Sigurd Frida udforske

Ud over sletterne

Sigurd gravhøj

Bjergbestigning

Sigurd gravhøj

Livsglæde

Sigurd gravhøj

Find Sigurd

Ryddet plet majsmark

Myyystisk

Sigurd majsmark

Fremad!

Sigurd graver muldvarpeskud

Muldvarpen blev ikke fundet

Hanne Frida valmueøjne

Øjepynt

Frida maler på blad med valmuesaft

Der er underholdning overalt

Sigurd træt

Jeg vil hjem-tid

Frida jordbærgrød

Jordbærgrødsdrink

Frida Sigurd underholdning

Kuzco styrer

Sigurd redningsbil

Drengedrømmen in action

Skriv en kommentar
 

Torsdag 2009-07-02 Vandkøling styrer

Frida: 7 år, 9 mdr. Sigurd: 5 år, 3 mdr.

Driftafdelingen på Statsbiblioteket (dem der bl.a. står for at holde maskinerne kørende) demonstrerede lige lidt handlekraft: En blæser på en køler stod af og truede med at forvandle en vigtig server til en havegrill. Resolut scorede de en haveslange og riggede den op til at overspule køleribberne indtil en reperatør kunne kigge på sagerne.

Faster Laila havde fødselsdag og fik lige en telefonisk aftenhilsen. Hun kunne oplyse at Frida og Sigurd havde det godt hos farmor og farfar. De havde været ude at køre tur i hestevogn og havde bygget et eller andet i haven, som Frida ikke kunne huske hvad var.

Hannes arbejdsdag var "Lyt til en mand forklare om et computersystem hele dagen i lummervarme oppe under taget" og Tokes var lang. Meget lang. Men sommerferien nærmer sig med ekspresfart og så er alting pludselig meget lettere at udholde.

Vandkøling

High-tech. Do not touch!

Vandkøling

Whatever works

Statsbiblioteket

Farvel andet hjem

Skriv en kommentar
 

Onsdag 2009-07-01 Sushi & jordbær

Frida: 7 år, 9 mdr. Sigurd: 5 år, 3 mdr.

De midlertidigt børnefri forældre mødtes ned i Århus efter arbejdstid, nød aftensolen, selskabet, sushi og en gåtur halvvejs hjem. Jordbærbedet leverede desserten,

Der er intet nyt fra ungerne, hvilket er helt som det skal være.

Hanne aabner japansk sodavand

Hanne åbner japansk sodavand

Hanne plukker jordbær

Obligatorisk aftenspise

Skriv en kommentar
 

Tirsdag 2009-06-30 Alenetid

Frida: 7 år, 9 mdr. Sigurd: 5 år, 3 mdr.

Ingen unger, masser af tid til at arbejde, Hanne til hyggeaften med de andre mødre til børn i Fridas klasse, Toke med tid til at nørde igennem. Alt for høj luftfugtighed.

Ukrudsfjerning

Når alt hvad man har er en buskrydder...

Jordbær

Aftensnack

Skriv en kommentar
 

Mandag 2009-06-29 Afsted med børnene

Frida: 7 år, 9 mdr. Sigurd: 5 år, 3 mdr.

Farmor og farfar hentede ungerne fra morgenstunden. De skal være i sommerhuset til fredag og der er vist planer om at bygge ting i haven. De skulle i hvert fald have børnesav og børnehamre med. Begge børn var opsatte på turen og der var ingen piv ved afskeden. Heller ikke fra far, der så frem til at nyde dagen med... Arbejde.

Til de nervøse kan det oplyses at "børnesav" og "børnehamre" dækker over henholdsvis en lille fuksvans og lette hamre. De virker skam glimrende, så ungerne bliver ikke snydt for skrammer og klemmelus.

Om aftenen kiggede Jacob & Anne over for at spise aftensmad, få detaljer på plads om kanoturen og plyndre jordbærbedet.

Frida pakker Sigurd leger

Pligtopfyldende stroesøster

Frida Sigurd vandsprøjte

En hastig vask inden afgang

Jacob Anne Hanne jordbær

Flere jordbær til de voksne!

Skriv en kommentar
 
<- Forrige uge | Næste uge ->