Søndag 2021-01-03 Dagen før genstart
Frida: 19 år, 3 mdr. Sigurd: 16 år, 9 mdr. Asta: 9 år, 9 mdr.
Alt godt får en ende. Asta brugte dagen på at rydde op og gøre klar på værelset. Hun skal nu først starte i skole i overmorgen - lærerne skal lige have fjernundervisning ordentligt på plads.
Lørdag 2021-01-02 Aurora på besøg
Frida: 19 år, 3 mdr. Sigurd: 16 år, 9 mdr. Asta: 9 år, 9 mdr.
Første gæst i huset siden... siden... siden lang tid siden. Meget passende at det var Aurora der skulle passes. Aurora var glad og meget aktiv. Selv Asta måtte se sig overgået og tage en pause på værelset. Men med 5 personer, der ikke har haft fysisk kontakt med andre i flere uger, var det let nog at finde anden energikilde. Frida hoppede på trampolin med hende, der blev gynget (Højere, højere! Hurtigere, hurtigere!
) og da det blev mørkt blev der leget udenfor med lommelygte og katte. Aurora ikke hjem!
var den klare besked til Jacob, da han dukkede op ved aftentide.
Sigurd: Jeg tager lige en scone til min te
Toke: How very British!
Toke: Hvordan bliver man mere engelsk end det?
Sigurd: Man koloniserer små lande imens
Fredag 2021-01-01 Uventet gæst
Frida: 19 år, 3 mdr. Sigurd: 16 år, 9 mdr. Asta: 9 år, 9 mdr.
Toke vågnede op ved at kattene sagde mærkelige lyde. Det plejer de at gøre når de ser en særlig lækker fugl og det var alligevel tid at lufte dem, så de kom ud i haven. Det blev meget hurtigt klart at den særligt lækre fugl var firbenet: En af de andre katte i kvarteret var klatret over hegnet i løbet af natten og nu var spærret inde med Eigil & Stoffer!
Den stakkels gæst var 1/3 størrelse i forhold til de to hjemmeboere så den drønede forståeligt nok rundt i haven for at komme væk. Men nej, lille fyr, når Eigil ikke har fundet ud af at slippe ud (endnu), har katte med kortere ben ikke den store chance. Stoffer blev fanget og sat indenfor. Eigil syntes nu nok det var liiidt farligt, sådan kun at være én om at håndtere den fremmede, så han smuttede også ind og Toke kunne få gæsten ud af haven (med lidt forviklinger).
Bagefter var Stoffer så traumatiseret at han ikke ville ud i haven - Eigil ville gerne, sådan meget tøvende, mens han holdt sig i nærheden af Toke. Det er tydeligvis ikke dræbermaskiner der opfostres i hjemmet.