Frida: 17 år, 1 mdr. Sigurd: 14 år, 7 mdr. Asta: 7 år, 6 mdr.
Asta havde klassekammeraten M på besøg. Efter et part timer sluttede Ms forældre sig til og blev fodret med kaffe & boller. Søndagsvisit, hedder det vist. Det var godt lige at blive mindet om at man som voksen godt kan bruge en eftermiddag uden at lave andet end at sidde og hyggesnakke. Sent på eftermiddagen skiftede stemningen dog, da der kom terninger på bordet: Konversationen faldt og koncentrationen steg. Der skulle drejes på plads! Det endte med at gæsterne blev sendt hjem med et par udvalgte terninger i hænderne: Hanne & Toke er smarte nok til at have et par dubletter liggende til sådanne situationer.
Onkel Jacob: Vi har din sweater. Hvis du vil se den i live igen, så send billederne fra i går. Prøv ikke at kontakte politiet, med mindre du vil modtage den. Ét. Ærme. Ad. Gangen...
Lørdag 2018-10-20 Kusine Auroras fødselsdag
Frida: 17 år, 1 mdr. Sigurd: 14 år, 7 mdr. Asta: 7 år, 6 mdr.
Kusine Aurora fyldte ét år og hendes forældre inviterede til boller & cacao. Hun var ikke udpræget begejstret for de meget fornuftige bodystockings hun fik - så var det anderledes sjovt med den farvestrålende tingest man kunne slå på og få til at sige lyde. Hanne fik også gaver, sådan lidt: Onkel Søren havde Strategospil med til hende. De blev taget i brug samme aften.
Kilingerne Stoffer & Eigil er ca. et halvt år gamle, så de kom en tur på vægten: De vejede henholdsvis 5,1 og 5,3 kilo. Tak for kaffe! Ikke så underligt at det er blevet besværligt at bære dem begge to samtidig. Maine Coons er forøvrigt 3 år om at blive fuldvoksne.
Fredag 2018-10-19 Obligatorisk Naturhistorisk
Frida: 17 år, 1 mdr. Sigurd: 14 år, 7 mdr. Asta: 7 år, 6 mdr.
Naturhistorisk Museum er et oplagt sted at besøge med børn i efterårsferien. Toke havde egentlig lovet at tage Asta med derind, men Hanne detekterede manglende motivation og meldte sig i stedet:
Toke: Tak fordi du tager den
Hanne: ...Badeværelset trænger til rengøring
Toke: Message received
Turen var sammen med veninden D (som Asta var i Tivoli Friheden med i forgårs). De så dissektion af et vildsvin, holdt en fugleedderkop og Asta fik lov at udstoppe en mågevinge, sådan næsten uden hjælp fra mor. På vejen hjem blev der naturligvis fodret ænder i Unisøen (okay, der blev mest fodret måger - de er svære at undgå).
Sigurd blev hentet ved 18-tiden af faderen til en af hans nørdevenner: De har planlagt at spille computerspil til langt ud på natten.
Nu er det en tradition
Frida: 17 år, 1 mdr. Sigurd: 14 år, 7 mdr. Asta: 7 år, 6 mdr.
Der kom en pakke med Santorini, Patchwork og Drop It. Santorini vandt i "hvad skal vi spille først" og Asta var klar: Spillets regler er ultranemme, så det var bare at gå i gang og hun bankede far i et af spillene (note to self: Selvom du tror du har det store strategiske overblik i forhold til din 7-årige datter, så husk alligevel at lade være med at flytte dine brikker for langt væk fra hendes). Spillet har mulighed for at der indgår fordele i form af superpowers, hvilket gør det nemmere at balancere: Asta fik kraften at kunne bygge dobbelt så meget pr. runde.
Hanne har også været i gang med at skaffe hjem. Hun vil spille Stratego. Altså ikke den der stygge moderne udgave med realistiske billeder på brikkerne. Gys. Og heller ikke den der gaaamle udgave med træbrikker. Og rejseudgaven med de flade brikker på sokler var heller ikke god. Nej, det skulle være den helt rigtige udgave med stiliserede tegninger og plastictårne. Det fandt hun på Den Blå Avis og fik det leveret til Onkel Søren (det var det nemmeste). I mellemtiden havde Onkel Søren rodet huset igennem og fundet både Det Rigtige Stratego (det fra barndommen) og rejseudgaven. Så der er vist nok Strategospil nu. Der håbes at Hanne finder nogen at spille med.
Udover spil fik Hanne organiseret "vinterstøvler" til Sigurd. Efter mandagens marathon med Asta var det næsten for nemt: Holst Sko sko havde en Viking-model med Gore-Tex til Sigurd, med samme fine, solide, brede, højvristede udformning som til Asta. Det blev en sko, for Sigurd gider ikke støvler og fryser ikke fødderne.
Sent om aftenen lød der pibelyde fra stuen: Katten Momo havde fanget en mus og taget den med indenfor. Killingerne var meget interesserede, med fik ikke andet ud af det end forestillingen: Momo guffede selv fangsten.
Onsdag 2018-10-17 Asta i Tivoli
Frida: 17 år, 1 mdr. Sigurd: 14 år, 7 mdr. Asta: 7 år, 6 mdr.
Asta var inviteret i Tivoli Friheden af veninden D og hendes bedstemor. Der var halloween-tema og de var afsted hele dagen. Overordentlig stor bonus, syntes forældrene.
Om aftenen stod Frida ude i køkkenet og lavede et-eller-andet:
Frida: Jeg giver bare katten noget vand
Toke: ...
Toke: Betyder det at du drypper vand i hovedet på den?
Frida: Den kan godt lide det!
Det var såmænd nok ikke helt forkert: Killingerne er ikke blevet mindre glade for vand i takt med at de er vokset op.
Tirsdag 2018-10-16 Stenomuseet
Frida: 17 år, 1 mdr. Sigurd: 14 år, 7 mdr. Asta: 7 år, 6 mdr.
Asta & far tog en efterårsferietur til Steno Museet, sammen med klassekammeraten L. Temaet var regnbuer og der var forskellige poster hvor de kunne eksperimentere med farver. Deres udstilling om medicin var blevet opdateret og der var kommet et stykke af en partikelaccelerator ind i fysikafdelingen. Både børn & voksne havde nok at se på.
Om aftenen blev der udført killingeforsøg. Succes: Det lykkedes dem begge at gennemskue hvordan man kommer gennem kattelemmen når flappen er nede. De er stadig kun ude når der er nogen hjemme, men der holdes ikke længere særligt øje med dem.
Mandag 2018-10-15 Pigetur i byen
Frida: 17 år, 1 mdr. Sigurd: 14 år, 7 mdr. Asta: 7 år, 6 mdr.
Frida, Asta & Hanne tog en tur til byen for at spise frokost hos oldemor og for at lede efter vinterstøvler til Asta i 5 butikker, før det endelig lykkedes hos Paw Sko: Asta har været lige så heldig som Sigurd og har arvet fars gode, sunde, brede & højvristede fødder. Det magiske mærke viste sig at være Viking. Tidligere har det været Green Comfort, men de er åbenbart holdt op med at lave børnesko.
Treenigheden var også en tur forbi Mimosa, for at få fremkalde noget så eksotisk som en film. Frida havde Hannes gamle kamera med på udlandsturen med klassen og tog en rulle.
Sigurd tog til LAN-party (computerspil) hos en klassekammerat. Far tog med, men kun som cykelvognskører: Sigurd var ikke frisk på at balancere med madras, skærm & Playstation på cyklen.