Frida, Sigurd og Astas dagbog

Hovedside => 2012 => Uge 38
<- Forrige uge | Næste uge ->

Søndag 2012-09-23 Småtræt søndag

Frida: 11 år, 0 mdr. Sigurd: 8 år, 6 mdr. Asta: 1 år, 5 mdr.

Onkel Søren kiggede forbi til hygge og MacBook-tweaks. I løbet af i går og i dag har han opgraderet Frida & Hannes telefoner og computere samt ryddet op i Fridas konti og indstillinger. Toke er bare glad for at en anden vil være sysadmin på den del.

Frida, Asta & Toke tog på kaffevisit hos vennen Jens. Asta var desværre temmelig opmærksomhedskrævende og af en eller anden årsag ikke helt med på bare at sidde i en kravlegård. Øv. Den slags kræver nok tilvænning fra starten af.

-1054_AstaBarnevogn

Sovetid?

-1326_2_Traeklodser_TASigurd

Sigurds rumskib

-1539_1_AstaKravlegaard

Korttidsopbevaring

-1656_3_AstaSkuffe

Asta er vokset

-1831_2_DellPrecision_AppleMacBook

Enhver sin smag

Skriv en kommentar
 

Lørdag 2012-09-22 Familiefødselsdag

Frida: 11 år, 0 mdr. Sigurd: 8 år, 6 mdr. Asta: 1 år, 5 mdr.

Sidste Fridafødselsdagsfejring i denne omgang var for familien. Af en eller anden årsag var Asta i hopla fra morgenstunden og det blev kun bedre da gæsterne ankom. På et tidspunkt fandt hun sammen med Fætter Birk, som var med på at spille på xylofon på hendes værelse under overraskende fravær af skubberi og køllerøveri fra Astas side. De lod sig ikke engang forstyrre af alle de voksne der kiggede ind for at se hvor kære de var.

Ellers var oldemor som altid spændende for Asta. Nogen mennesker har bare børnetække. Det hjalp nok også at oldemor både var med på at læse i bog og at lære Asta at man kan sparke til opstablede træklodser så de flyver gennem stuen. Asta var meget lærenem.

-1105_2_FridaMonsMacBook

Handicap

-1204_AstaBarnevognSove_TAHanne

Træthed

-1225_2_FridasPandekagekage

Kage

-1359_AstaOldemor

Udpegning

-1550_AstaBirkXylofon

Samspil

-1606_2_BirkAstaTrampolin

Indbydelse

-1926_2_LailaFrisureLavetAfFrida

Fletning

Skriv en kommentar
 

Fredag 2012-09-21 Machalvok

Frida: 11 år, 0 mdr. Sigurd: 8 år, 6 mdr. Asta: 1 år, 5 mdr.

Efter alt for mange emails & SMSer frem & tilbage kørte MacBook-sælgeren fra Frederikshavn til Aarhus, hvor Hanne tog imod den. Han meldte at han havde glemt kvitteringen og de aftalte at han skulle eftersende den. Hmm... På den ene side er det meget suspekt og på den anden side har han vitterligt sendt meget kraftige signaler om ikke at have styr på sagerne. Der er jo ikke så meget andet at gøre end at afvente afsendelsen og tage den derfra.

Selve hardwaren var tip-top som aftalt, praktisk talt ikke brugt. Frida blev meget glad over udvidelsen af hendes samling af Appleprodukter (fra en til to) og havde den indenfor ½ meters rækkevidde resten af dagen.

Ellers stod den på regn og en Asta med ondt i gummerne. Hun kom nu tidligt i seng og fredagen slog igennem hos resten af familien.

-0815_FridaAstaBraendeovn

Første brændeovnsmorgen i denne sæson

-2011_FridaMacBookAir

Endelig forenet

Skriv en kommentar
 

Torsdag 2012-09-20 Macbøvl

Frida: 11 år, 0 mdr. Sigurd: 8 år, 6 mdr. Asta: 1 år, 5 mdr.

Der var aftalt med en sælger af en brugt MacBook Air at han skulle aflevere den hos medarbejdervenkollegamednørdkammesjukken Mads. Beklageligvis aflyste sælgeren afleveringen fordi han var træt. Ævs. At sælger er tung at danse med ændrer nu ikke på at det er en fin maskine til en fornuftig pris, så han får en chance til, hvis ellers han reelt er interesseret i at sælge. Frida var selvsagt noget ked af at hendes skifte til MacBookejer (igen) blev udskudt.

Der er organiserede legegrupper i Sigurds klasse og denne gang var det hos en af pigerne. Hendes mor havde strategisk taget drengelegoet (hendes egne ord) frem, men denne gang ville rødderne meget hellere lege med pigens Build-a-Bear-bamser. Meeeget mystisk. Altså ikke det med valget af bamser, men derimod fravalget af LEGO.

Ugen har været præget af Astas tænder, arbejdsudfordringer og dårligt vejr. Men det er fredag i morgen og lørdag holder Frida fødselsdag for familien, så det kan kun gå fremad.

-1838_5_HanneFridaregn

Våd hjemkomst

Skriv en kommentar
 

Onsdag 2012-09-19 Piv piv piiiv

Frida: 11 år, 0 mdr. Sigurd: 8 år, 6 mdr. Asta: 1 år, 5 mdr.

Stakkels Asta. Enten blev en hjørnetandsspids overset i går eller også brød nummer 3 igennem i løbet af natten. Nummer 4 mangler at bryde igennem og hendes gumme var tydeligvis irriteret over presset. Det blev pevet meget efter hjemkomsten fra vuggestuen, kortvarigt afbrudt af manisk glade perioder hvor tanden antageligvis ikke gjorde ondt.

-1720_AstaHanneBamseSutTroest

Mor er den bedste i verden

Skriv en kommentar
 

Tirsdag 2012-09-18 Der var en forklaring

Frida: 11 år, 0 mdr. Sigurd: 8 år, 6 mdr. Asta: 1 år, 5 mdr.

Asta har haft tilbagefald med natteroderi flere gange i løbet af den sidste uges tid. I dag opdagede Hanne at Astas to hjørnetænder i højre side er brudt igennem og mon ikke også de to i venstre side er på vej?

Sigurds eftermiddag og aften gik med at samle rumLEGO. Så snart det var bygget færdigt blev det beundret og han begyndte at snakke om den næste model han ville spare sammen til.

-1820_2_AstaSigurdLEGO

Sabotøren & konstruktøren

Skriv en kommentar
 

Mandag 2012-09-17 Ventende unger

Frida: 11 år, 0 mdr. Sigurd: 8 år, 6 mdr. Asta: 1 år, 5 mdr.

Det lader til at købet af en brugt MacBook Air endelig falder på plads. Frida skulle gerne få den på fredag og hun viser forbilledlig rolighed, selvom der ikke er nogen tivl om at hun er en smule utålmodig efter der har været kigget efter en i et par uger.

Sigurd har brugt sine sparepenge på (hvad ellers?) en LEGO-model. Den kommer i morgen, så han havde svært ved at falde i søvn fordi han lå og tænkte på den.

-1833_2_AstaSkeSut

Hvorfor vælge?

-1955_2_FridasBidragTilMacBookAir

Fridas bidrag

Skriv en kommentar
 
<- Forrige uge | Næste uge ->