Frida, Sigurd og Astas dagbog

Hovedside => 2012 => Uge 33
<- Forrige uge | Næste uge ->

Søndag 2012-08-19 Afslapning

Frida: 10 år, 11 mdr. Sigurd: 8 år, 5 mdr. Asta: 1 år, 4 mdr.

Det var møgvarmt så der var dømt havedag. Asta havde sovet hele natten (yay!) og fortsatte med at boble ekstratid om morgenen. Det havde muligvis noget at gøre med at hun var vågen 2½ time ud over normal sengetid i går.

Onkel Søren kom på besøg om aftenen med en forsinket fødselsdagssgave til Hanne - en SSD til hendes Mac. Selv Hanne med hendes "min Mac fungerer glimrende"-mentalitet måtte indrømme at opgraderingen virkede.

-1802_5_SigurdMonsAstaLupBord

Undersøg

-2005_2_Frida_TASigurd

Spøjs

Skriv en kommentar
 

Lørdag 2012-08-18 Oddertur

Frida: 10 år, 11 mdr. Sigurd: 8 år, 5 mdr. Asta: 1 år, 4 mdr.

Vennerne Tenna & Torben inviterede med kort varsel til havehygge i Odder. Det var smukt vejr, ungerne var glade og der blev siddet ude til kl. 23. Flere sommerdage som denne, tak!

-1415_2_FridaBagerBoller

Initiativ

-1828_9_AugustSigurdVand

3 timers vandleg

-2208_1_SigurdRisterSkumfidus

Varmer lygten?

-2219_1_HanneAstaSut

22:19

-2241_1_HanneAstaSove

22:41

-2241_2_FridaLys

Aftenfundering

Skriv en kommentar
 

Fredag 2012-08-17 Hjem fra lejr

Frida: 10 år, 11 mdr. Sigurd: 8 år, 5 mdr. Asta: 1 år, 4 mdr.

Ungerne kom hjem fra skolelejr og var godt bombede. Sigurd havde haft lidt hjemve og havde fået hjemvepiller hver aften. Han havde ikke brugt noget af sit skiftetøj og var kommet i hytte med klassens mester i at bøvse og klassens mester i at prutte. Sigurds bidrag var at blive klassemester i at råbe La' vær!.

-1246_HalvdoedKoedaedendePlante

Forældrene passede planterne mens ungerne var væk (host host)

-1302_SkraldITeltet

Fridas indertelt

-1755_3_HanneAstaTeltsammenfoldning

Sammenpakning

-1903_1_AstaSkammel

Tie-Fighter eller X-Wing?

Skriv en kommentar
 

Torsdag 2012-08-16 Bedstemor pudser & passer

Frida: 10 år, 11 mdr. Sigurd: 8 år, 5 mdr. Asta: 1 år, 4 mdr.

Bedstemor tog forbi om eftermiddagen og fik pudset vinduer før hun hentede Asta i vuggestue og var barnepige. En grumme fin service, synes forældrene. Asta havde igen været glad i vuggestuen og havde fortsat med at hygge med bedstemor. Da Toke kom hjem skiftede hun over til at læsse af på ham, men det hjalp gevaldigt at skovle 5 kartofler i hende til aftensmaden.

Om aftenen kiggede kollegaen Jens forbi for at hjælpe med at sætte et nyindkøbt fryseskab (Bosch GSN40A32) på plads i kælderen. Der var 3 cm margin i højden og ½ cm i bredden ved dørkarmen, men det hele gik meget lettere end forventet.

-2006_FryseskabJensHanne

Medhjælp

Skriv en kommentar
 

Onsdag 2012-08-15 Feriesnak

Frida: 10 år, 11 mdr. Sigurd: 8 år, 5 mdr. Asta: 1 år, 4 mdr.

Aktive Hanne fik malet vinduer og aktive Asta var træt & pev fra kl. 17 til hun kom i seng. Spøjst nok melder de fra vuggestuen at hun er vældig glad og selvstændig, så det er åbenbart kun hos forældrene der læsses af.

Frida & Sigurd er lovet en efterårstur til et sted med sol & strand, som f.eks. Tenerife. De gamle naboer har lignende planer, så de kom forbi til en gang sushi og feriesnak. Ingen konkrete planer endnu.

-1715_3_HanneMalerVindue

Hende den aktive

-1722_1_AstaSaebekassevogn

Hende den pivende

Skriv en kommentar
 

Tirsdag 2012-08-14 Afsted på lejr

Frida: 10 år, 11 mdr. Sigurd: 8 år, 5 mdr. Asta: 1 år, 4 mdr.

Frida & Sigurd blev kørt i skole om morgenen og sprang ind i det helt store gedemarked. Hele skolen skulle på samlet lejrtur og der var bunker af bagage og hyperaktive unger alle vegne. Toke valgte uselvisk at reducere mængden af kaos ved at sige farvel og tage videre før bussen kom.

-0810_FridaAfskedMed_iPhone

Farvel, iPhone. Vi ses igen på fredag

-1728_NyGarageport

Hov!?

Skriv en kommentar
 

Mandag 2012-08-13 Første skoledag

Frida: 10 år, 11 mdr. Sigurd: 8 år, 5 mdr. Asta: 1 år, 4 mdr.

Asta sov igen igennem. Det er anden gang i denne måned, så der jubles hos forældrene. Overraskende nok var hun også temmelig træt efter aftensmaden og pev indtil hun blev lagt tidligt i seng.

Frida & Sigurd havde første skoledag, hvor de sendte balloner op og snakkede om lejrskole. Efter skoletid tog Frida i klubben for første gang. Hun var meget betaget af at de havde en masse dyr man kunne passe og gik i gang med at lave noget læderarbejde. Frida & Sigurd skal afsted til lejrskolen i morgen, så aftenen gik med at pakke. Forældrene er allerede ved at planlægge hvilken færdigmad de skal spise denne gang.

Sigurd: Nu skifter vi lige til den virkelige verden *klik*

-1836_3_MonsAstaParasol

Havetid

Skriv en kommentar
 
<- Forrige uge | Næste uge ->