Søndag 2012-03-25 Herlig sommerdag
Frida: 10 år, 6 mdr. Sigurd: 8 år, 0 mdr. Asta: 1 år, 0 mdr.
Vejret var endnu bedre end i går og selv Sigurd var i haven det meste af dagen. Asta nød at udforske og at kigge på hvad de andre familiemedlemmer lavede - specielt sæbeboblerne fra Frida & Sigurd var spændende. Hun fik også hjulpet mor med at fjerne mælkebøtter. Til at starte med ved at tømme spanden gentagne gange, men senere ved at kravle efter mor og skubbe spanden foran sig. Mor mener helt klart at det var bevidst hjælpende fra Astas side.
Mens Frida besøgte en veninde, trænede Sigurd armkræfter. Hans plan er at mule Frida, med det ræsonnement at hun står stille rent styrkemæssigt da hun bare ligger og leger med sin iPhone. Far undlod diskret at kommentere at hun går til spejder & til dans.
Bedsteforældrene kiggede forbi om eftermiddagen med gaver til Sigurd & Asta. Sigurd fik LEGO og Asta fik en scooter. Hun havde ikke meget begreb om dens funktion til at starte med, men Frida brugte lang tid på at lære hende det. Sigurd forsøgte til gengæld at lære Asta at hoppe i trampolin. Det foregik ved at Asta kravlede rundt på trampolinen, mens han hoppede rundt om hende. En diskret kontrol fra forældrenes side afslørede at Asta grinede mens hun blev væltet omkuld, så hans metode kan ikke være helt skæv.
Frida: 10 år, 6 mdr. Sigurd: 8 år, 0 mdr. Asta: 1 år, 0 mdr.
Så gennemførte Asta første år. Hun fik selvfølgelig fødselsdagssang og var som altid glad for høj stemning. Ellers handlede dagen om at være i haven og tage en tur ned i byen. For Asta er en tur ned i byen et eventyr og hun blev betaget af at se mange mennesker krydse gaden, en Land Rover, stofprøver i en butik og mors is.
Ud på eftermiddagen kom pigen Naja på besøg. Hun skulle egentlig være til familie-tam-tam, men der var ingen på hendes alder så hun kedede sig og fik lov at besøge Frida. De to tævede hinanden på trampolinen (Naja fældede Frida 9 gange indtil Frida endelig tog sig sammen og kvæstede hendes arm), så film og gik i værkstedet.
Asta syntes det var herligt at have endnu en i huset der gad lege med hende og var grinende og legende, lige indtil hun pludselig halvsov på fars arm. Sengelægningen var særdeles nem.
Fredag 2012-03-23 Fødselsdag i vuggestuen
Frida: 10 år, 6 mdr. Sigurd: 8 år, 0 mdr. Asta: 11 mdr.
Asta tog en meget tidlig formiddagslur. Eller nok snarere en morgenlur. Det er nu intet problem med en cykelvogn og med glimrende timing vågnede hun op uden for vuggestuen. Far blev en halv times tid til morgensamlingen og havde, pr. vuggestuetradition, medbragt guf til ungerne. Der er naturligvis sukkerforbud (der af en eller anden absurd årsag helt ignorerer sukker i frugt, men lad det ligge lige nu) så guffet var i form af blåbær & jordbær. Asta var vældig glad for sangene og guffede blåbær i sig hele tiden.
Torsdag 2012-03-22 Fællesspisning og sang
Frida: 10 år, 6 mdr. Sigurd: 8 år, 0 mdr. Asta: 11 mdr.
Asta sov bedre i nat, med kun en enkelt opvågning. Hun havde nu igen problemer med at sove i vuggestuen og var noget pylret da hun blev hentet. Hun kom nu med til fællesspisning for Sigurds klasse på skolen alligevel. Hun livede betragteligt op på skolen og brugte lang tid på at hygge med andre børn og voksne. Efter et par timer fik hun nok af det, hvilket passede perfekt med at arrangementet sluttede.
Frida havde sin første enetime i sangundervisning i dag. Hun er blevet opfordret til det fra lærernes side og foreløbig er planen at det skal foregå en gang om ugen.
Onsdag 2012-03-21 Monstersnottet
Frida: 10 år, 6 mdr. Sigurd: 8 år, 0 mdr. Asta: 11 mdr.
Asta og far havde en lang nat med en del opvågninger. Årsagen var snot. Rigtig meget snot I Astas tilfælde. Sådan 11-tal foran munde, blæse snotbobler med det ene næsebor-snot. Hun nyser også, hvilket fungerer rigtig godt sammen med snottet. Hvis altså man ønsker at indspille filmen "Ghostbusters III - Ectoplasm Overload".
Trods slimmængden og den dårlige nat blev Asta bedømt frisk not til vuggestuen hvor hun havde en glimdrende dag, dog med vanskeligheder med at sove.
Tirsdag 2012-03-20 Skolesnak & sondesmadring
Frida: 10 år, 6 mdr. Sigurd: 8 år, 0 mdr. Asta: 11 mdr.
Der var skole-hjem-samtale for Frida i dag og meldingen var at alt går rigtig godt. Selv multiplikation, som forældrene troede hun havde vanskeligt ved, har hun styr på.
Sigurd har arbejdet på en plan han gerne vil sende til NASA. Den går ud på at sende en rumsonde til Neptuns måne Europa (der har en masse vand under en iskappe). Sonden skal sende en mindre sonde ned til at smadre gennem isen og denne sonde skal så udsende en lille målerobot, der kravler ud og udforske. Sigurd har tænkt over sagerne: Men det er meget vigtigt at sonden bliver helt smadret og at man overhovedet ikke kan reparere den igen, hvis nu der skulle være intelligent liv
. Det er betryggende at høre at det tages højde for invasioner som følge af reverse-engineering af vor teknologi.
Frida: 10 år, 6 mdr. Sigurd: 8 år, 0 mdr. Asta: 11 mdr.
Asta sov igen igennem natten uden problemer - det kunne godt meget hurtigt gå hen og blive en god vane. Hun brænder selvfølgelig også meget mere energi af her efter vuggestuestart. Da mor hentede i dag blev hun nødt til at vække hende fra anden middagssøvn, hvilket ikke gav en tilfreds Asta. Der skal vist lige lidt justering til.