Frida, Sigurd og Astas dagbog

Hovedside => 2010 => Uge 39
<- Forrige uge | Næste uge ->

Søndag 2010-10-03 Gammel legekammerat

Frida: 9 år, 0 mdr. Sigurd: 6 år, 6 mdr.

Sigurd tog på besøg hos en af sine gamle legekammerater fra børnehaven. Der gik vist desværre en del tid med at diskutere hvad der skulle leges og hvordan, men Sigurd har også været lidt øf i et par dage. Frida blev hjemme og var lidt småsløj - måske er det hendes tur til sygedage efter Hanne?

Forældrene morede sig med husholdningsregnskab. Den slags har ikke været nødvendigt før, men økonomisnakken tilspidser og det er ret smart at vide hvad man egentlig bruger om måneden.

-1607_FridaMons

Hvile

Skriv en kommentar
 

Lørdag 2010-10-02 Hjemmelørdag

Frida: 9 år, 0 mdr. Sigurd: 6 år, 6 mdr.

Oprindeligt var planen at få organiseret legekammerater til ungerne og være aktive med budgetberegninger, men Sigurd var ret piv piv, så der blev valgt en lumrelørdag i stedet. Far handlede ind, mens mor spillede spil og bagte muffins med ungerne. Sigurd spurgte i den forbindelse far Er det i orden at du kun får én?. Der fulgte en forklaring med: 4 til mig, 4 til mor, 3 til Frida, 1 til far. Tak, Sigurd!

Ved aftensmadtid var Frida køkkenskrive. Hun noterede følgende:
der bliver smort smør på panen og lagt fiskeFars på de bliver vent, champignon bliver lavet i køknet, huner en god kok og hun ved hvad der er godt. hun laver Salat med tomat og gigner. hun opner ogå køleskabet og fener ost fremo og indlig sejder
PS hun er min mor

-1140_SigurdMuffinforme

Mængdelære

-1556_Muffin

Fars muffin (okay, han fik to)

Skriv en kommentar
 

Fredag 2010-10-01 Endnu en dag, endnu en bank

Frida: 9 år, 0 mdr. Sigurd: 6 år, 6 mdr.

Dagens projekt var besøg hos Spar Nord, for at høre deres bud på hvilket hus der er realistisk at købe. Hanne & Toke er stadig ikke fuldt uddannede i hussnak og økonomi, men det begynder at hjælpe på det. Der var kun et enkelt Vi aner ikke hvad I taler om denne gang. Som følge af mødet er weekendprojektet at lave et mere detaljeret budget: Bankerne fokuserer ekstremt på rådighedsbeløbet så det skal regnes ordentligt ud i stedet for de hidtidige overslag. De var fine at snakke med i banken og lod meget afgørelsen om lånegrænsen ligge hos lånerne, men de får stort minuspoints for ikke at udlevere det låneforslag de havde lavet. Hvordan er det muligt at gå hjem og "snakke om det", når man ikke har de konkrete tal at forholde sig til?

Mødet tog lige lidt længere tid end beregnet så for en gangs skyld skældte Sigurd ud ovev at blive hentet for sent. Frida tog en veninde med hjem som blev til overnatning.

-1627_4_Joerdbaerkage

Frø

-1643_KillingHanneFiskefars

Nej, kat, ikke til dig!

-1713_2_FridaSigurdSpringeFraHems

Aftengymnastik

-2045_HanneSigurdMonsSofa

Aftenhvile

Skriv en kommentar
 

Torsdag 2010-09-30 Godt ord igen

Frida: 9 år, 0 mdr. Sigurd: 6 år, 6 mdr.

Da ungerne skulle hentes var Frida taget med en veninde og Sigurd var udenfor. Far udtrykte stor undren over at Sigurd var ude, men en SFO-ansat kunne berolige med at han var blevet beordret udenfor sammen med en anden dreng, fordi det fyldte for meget at de sloges indenfor. De to var nu blevet færdige med at prøve kræfter (det er altid distraherende at skulle skifte kampplads) og havde gang i et eller andet meget hemmeligt. Far kom i hvert fald alt for tidligt!. Samme far blev beordret at tage rødderne på skuldrene og give dem ridetur. Den anden dreng var tilfældigvis den dreng der var blevet plaget tidligere, men han bar tydeligvis ikke nag.

-1612_SigurdKage

Kageeftermiddag i Fridas klassen

Skriv en kommentar
 

Onsdag 2010-09-29 Godmorgenbrød

Frida: 9 år, 0 mdr. Sigurd: 6 år, 6 mdr.

Der var blevet lovet sjov morgen til ungerne, men det formåede far ikke at leve op til. I stedet gik han efter "god morgen" og sørgede for friskbagt morgenbrød og insisterede på godt humør og smil uanset aktivitetsgraden hos Sigurd. Det hjalp ikke på tempoet, men det blev en meget harmonisk morgen. Det bør nok gentages et par gange (altså det med den konstant positive holdning) eller 10 for at se om det er noget der er værd at gå efter.

Mor er rimeligvis ovenpå efter en del dages skranten, men til gengæld er Frida blevet smitter så hun var ikke alt for frisk ved aftentide.

Det går rimelig godt med udvidelsen af ungernes pligter til at indbefatte borddækning om aftenen. De har delt det mellem sig så Sigurd tager sig af alting i denne uge og Frida tager sig af alting i næste. Det foregår ligesom morgenen ved at forældrene skal gentage beskeden om igangsætning af borddækningen nogen gange før der sker noget. Sigurds indre verden er meget spændende og den ydre verdens pligter er meget kedelige.

-0712_1_SigurdMorgenbroed

Sigurds favoritbrød

Skriv en kommentar
 

Tirsdag 2010-09-28 Forældresamtale

Frida: 9 år, 0 mdr. Sigurd: 6 år, 6 mdr.

Morgenen var en af de der morgener hvor Sigurd var aldeles ude af stand til at lette måsen. Ligegyldigt om det drejede sig om tøjpåtagning, borddækning, spisning, taskepakning, toiletbesøg, støvlepåtagning, cykeloplåsning eller cykelkørsel gik han gentagne gange helt i stå. Far blev træt og sur af at bede ham om at komme videre, så der blev en dårlig stemning og Sigurd var lidt trist da han kom til skolen. Der blev snakket om at det var ærgerligt at det hele skulle være så dumt, så der blev aftalt at næste morgen skal være en sjov morgen.

Om eftermiddagen blev det tid til første skolestatus fra Sigurds klasselærer og lederen af SFO'en. Han havde tydeligvis charmeret sig ind hos dem og de meldte at det var en fornøjelse at have ham der. Et fremtrædende karaktertræk hos Sigurd er som bekendt høj integritet og dertil hørende tendens til at gå egne veje. Det var blevet bemærket hos de voksne. Heldigvis er hans klasselærer god til at få manøvreret rundt så det ikke går op i kollisioner. Nogen gange er det handel: Løs opgaven først, så kan du gå i værkstedet, andre gange er det kompromisser såsom at tage PlusPlus-brikkerne med udenfor for at lokke Sigurd derud. Der er givetvis også konfrontationer, men dem gik de ikke så meget op i. Sigurd har status i klassen i kraft af sin kreativitet med modellervoks og andet, så selvom han tit starter med at lege alene, kommer der ofte andre børn til for at være med.

Børnene havde udført en "Kontrolleret Tegne og Iagttagelsestest". Det er noget med at læreren giver en længere besked om hvad der skal tegnes, hvorefter børnene tegner det. Det kunne Sigurd fint finde ud af, omend han lige tilføjede en muldvarp til "Tegn en ø med et træ der har 3 æbler i toppen og med 5 æbler på jorden". Der lå kun 4 æbler på jorden, men man kunne nok regne ud hvad der var sket med det femte. Der var også en opgave hvor man skulle "Tegne en bold midt i rummet", hvor rummet var en firkant på papiret. Sigurds bold var placeret lige over nederste linje, hvilket jo er ganske naturligt hvis man ser rummet fra siden i stedet fra for oven. Det bliver en udfordring for Sigurds fremtidige lærere at formulere opgaverne præcist nok til at de får de besvarelser de ønsker.

-1541_FridaTauSigurdTrappe

Velkomstkomiteen

-1756_2_SigurdLEGO

Når jeg arbejder i LEGOLAND...

-1523_1_KontrolleretTegneOgIagttagelsestestSigurd

De famøse tegninger

-1833_SigurdKanLideOgIkkeLide

Sigurds prioriteter

Skriv en kommentar
 

Mandag 2010-09-27 Første tabte tand

Frida: 9 år, 0 mdr. Sigurd: 6 år, 6 mdr.

Sigurd tabte en tand i går og lagde den under sin pude i håbet om monetær kompensation for svie & smerte (det er løgn, tanden røg ud uden den store ståhej). Ganske mod de overordnede regler på området havde tandfeen ikke taget Sigurds tabte tand med sig. Hun havde i stedet efterladt en fin metalæske til tandopbevaring samt en skinnende mønt.

Man ved at tiderne er skiftet når en 7-årig kommer hen til en og spørger hvordan man tænder for Bluetooth på mobiltelefonen, så der kan udveksles film og musik.

-0811_3

Klart til dagen

-1742_FridaBananklistermaerker

Sej banan

Skriv en kommentar
 
<- Forrige uge | Næste uge ->