Søndag 2009-06-07 Ikke-fødselsdag
Frida: 7 år, 8 mdr. Sigurd: 5 år, 2 mdr.
Bedstemor Tove havde ikke fødselsdag i dag, så hun inviterede til frokost og til en gåtur ved Tangkrogen, hvor der var en kunstudstilling kaldet Sculpture by the sea. Der var et par rigtig godt ting (hvis man spørger Toke) og nogen mere ... kunstneriske ting (hvis man spørger Toke igen), men det var super at se på det ved at gå tur langs stranden. Det blev til 14 af de 60 skulpturer før ungerne gik kolde.
Lørdag 2009-06-06 Lidt salg, dobbelt køb
Frida: 7 år, 8 mdr. Sigurd: 5 år, 2 mdr.
Der var loppemarked for de yngre klasser på Fridas skole. Mor havde meldt sig som bager og Frida som sælger. Det var nu ikke meget hun ville af med, så far supplerede med et par minigadgets og en skrigende plastichøne. Frida ville dog ikke sælge hønen. Fars glæde over hendes ejerforhold overfor tingesten varede desværre kort: hun ville ikke sælge den fordi hun vidste at en af drengene fra klassen ville købe den og tage den med i skole for at terrorisere omgivelserne. Det må være alt det skakspil der får hende til at tænke flere træk frem.
Forholdet mellem salg og køb var ikke for godt sidste gang og det gentog sig selvfølgelig. Der var nu lidt håb for fremtidige handler for Frida fik øjnene op for kapitalismens glæder og opdagede at hun fik penge mellem hænderne ved at omsætte sine varer.
Mens tøserne var på skolen tog drengene på indkøb og på kiggetur i en legetøjsbutik. Sigurd brillerede ved at være superkær med sortering af varer i indkøbsvognen og absolut nul plagen om indkøb af legetøj.
Hanne til Frida: Kært barn har mange navne, det er ærgerligt du kun har et!
Fredag 2009-06-05 Aftenskovtur
Frida: 7 år, 8 mdr. Sigurd: 5 år, 2 mdr.
Sigurd og forældrene havde fri, mens Frida skulle i skole. Heldigvis skulle hun til fødselsdag lige efter skoletid, så det var ikke noget problem at få hende ud af døren. Dagen gik med nussen rundt derhjemme og en Hanne med rengøringsflip. Det er helt underligt med ryddet sofabord og støvsugede hjørner.
Det var lækkert vejr så aftenen gik med en tur til en nærliggende skov. Sigurd snakkede meget om at være på eventyr og med god ret: At liste mellem gamle træer med en kæp i hånden er meget eventyrligt.
Torsdag 2009-06-04 Inkompetencens pris
Frida: 7 år, 8 mdr. Sigurd: 5 år, 2 mdr.
De Voksne formåede som bekendt ikke at proppe ormepiller i gabet på Mons, så i stedet var der bestilt tid hos dyrlægen til et check og en ormekur. Det betød at kattelemmen var lukket hele natten. Det opdagede kræene naturligvis og prøvede ihærdigt & længe at komme ud alligevel. Naturligvis blev den største indsats lagt ved 3-tiden.
Efter børneafleveringen tog far tilbage og pakkede katte i kasser. Mons gik selv ind i kassen, mens Tau var aldeles umulig at lokke eller skubbe derind. Den havde dog intet forsvar mod at adskille kattekassen og samle den igen udenom den fastholdte kat.
Dyrlægen mærkede på kat, tog kats temperatur, tog blodprøve på kat og meldte at der ikke var noget at melde. Bortset fra at der var lidt orm, men det er at forvente ved udekatte. For nu at være på den sikre side fik de et skud etellerandet mod maveonde og en ormepille hver. Toke holdt kattene og var så fremragende god til det at dyrlægen slap med et enkelt bid fra Mons og en klo fraTau. Hun tog det nu pænt og undlod at skrive svie og smerte på regningen. Den lød forøvrigt på 1200,-.
Noget godt kom der nu ud af det hele. Dyrlægevidenskaben har rykket kraftigt og fabrikeret en ormekur der virker ved at dryppe noget stads i nakken af kattene. Det er jo aldeles fremragende! Ikke længere noget med at risikere afbidte fingre i de små dræbermaskiners frygtindgydende gab. Tak, kære videnskabsmænd.
Onsdag 2009-06-03 Plant en plante
Frida: 7 år, 8 mdr. Sigurd: 5 år, 2 mdr.
Det var plantedag i børnehaven, så Sigurd blev udstyret med en fin en af slagsen af mor, så han kunne plante den ude på legepladsen. At plante medbragte planter er noget børnehaven har gjort før og ungerne er vældig interesserede i hvordan det går med deres plante senere hen.
Tirsdag 2009-06-02 Kom, vi løber væk
Frida: 7 år, 8 mdr. Sigurd: 5 år, 2 mdr.
Frida havde en veninde på besøg. Det legede rigtig godt sammen og da veninden skulle hentes, gik legen over i at gemme sig for de respektive forældre. Der var så bare den hage at det var spisetid - både for Frida og veninden. De gemte sig godt, så eftersøgningen tog en halv time og resulterede i en temmelig utilfreds venindefar, en noget irriteret Fridamor og en Fridafar der egentlig syntes det var meget sjovt det hele, men ikke turde åbne munden alt for meget.
Efter aftensmaden tog Sigurd på opdagelse med katten Mons. De to hyggede sig ved ved sivene ved afvandingskanalen og havde helt klart gang i noget sammen.
Der var ormepiller nok til et nyt forsøg, så De Voksne byttede roller så Hanne holdt Mons og Toke prøvede at putte piller i gabet på den. Det gik lige så godt som i går. Suk... Hanne ringer til dyrlægen i morgen, så hun kan ryste på hovedet over inkompetencen og liste et par piller i gabet på den.
Mandag 2009-06-01 Hjem til Århus
Frida: 7 år, 8 mdr. Sigurd: 5 år, 2 mdr.
Afstem mod Århus, hjem til katte der gerne ville snakke, veninder der ville lege og LEGO der ville bygges.
De Voksne har en stærk mistanke om at Mons har orm (diagnosticeret ved opkast og vægttab) og så er det jo heldigt at der var ormepiller i huset. Mindre heldigt var det at De Voksne var aldeles inkompetente så de måtte opgive projektet efter 5 forsøg. Mons var temmelig mopset og forsvandt ud af kattelemmen efter mishandlingen. Han kom nu tilbage hen ved morgenstunden og virkede til at have tilgivet overgrebet.